Plynári reagujú na nový zákon o solidárnom príspevku. Nie všetky energetické podniky profitujú z krízy, upozorňujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nie všetky energetické podniky profitujú zo súčasnej energetickej krízy. Upozorňuje na to Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) v reakcii na vládou schválený zákon o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií.

Vidno to na ukazovateľoch ako je medziročný pokles spotreby zemného plynu na Slovensku o viac ako pätinu a pokles prepravy zemného plynu o viac ako tretinu cez naše územie. Práve ten bol v minulosti významným zdrojom príjmov pre štátny rozpočet, no vojna na Ukrajine túto situáciu dramaticky zmenila. Preto o nadmerných ziskoch v týchto segmentoch nemožno hovoriť,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Vládny kabinet v stredu schválil na návrh Ministerstva financií SR zákon o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií bez predchádzajúceho pripomienkového konania. Firmy sa teda o ňom dozvedeli po schválení na vláde.

Extra daň

Tento návrh zákona zatiaľ analyzujeme, vzhľadom na to, že nebol predložený do riadneho pripomienkového konania. Uvidíme, v akej podobe ho schváli parlament. Vo všeobecnosti však za plynárenstvo môžeme povedať, že chápeme snahu vlády o solidárne financovanie dôsledkov vysokých cien energií na domácnosti a firmy, no veľká časť firiem v energetike a v plynárenstve zo súčasnej situácie neprofituje,“ uzavrel Kvasňovský.

Zákon, ktorý by mali schváliť v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní, dočasne zavádza pre spoločnosti pôsobiace v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií extra daň so 70-percentnou sadzbou. Vďaka nej by sa malo vybrať na boj s drahými energiami 524 miliónov eur.

Zraniteľné domácnosti

K zavedeniu tohto príspevku pristupujeme pre rast cien energií a jeho vplyvu na domácnosti a priemysel. Získané dodatočné finančné prostriedky budú použité najmä na zmiernenie účinkov vysokých cien energie pre koncových odberateľov, predovšetkým zraniteľné domácnosti,“ uviedlo ministerstvo financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Kvašňovský
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSPNZ Slovenský plynárenský a naftový zväz