Tí nemajú nárok na doplatok za elektrinu vyrobenú z OZE alebo KVETu, keďže si vlani nesplnili zákonné povinnosti.
V tomto roku znova nedostanú všetci výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) doplatok. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, svoje zákonné povinnosti si v minulom roku nesplnilo celkovo 136 výrobcov elektriny. Tí tak nemajú v tomto roku nárok na doplatok za zelenú elektrinu, ktorý platí každý odberateľ elektriny vo svojich faktúrach. Vlani zostalo bez podpory 146 výrobcov zelenej elektriny.
„Zatiaľ nie je možné v tejto súvislosti relevantne vyčísliť finančné dopady na tieto regulované subjekty,“ odpovedal Igaz na otázku, o koľko peňazí tak spomínaní výrobcovia zelenej elektriny za nesplnenie si svojich povinností prídu.
Podľa predpokladov by mali spotrebitelia elektriny v tomto roku na doplatkoch pre výrobcov elektriny z OZE a KVETu zaplatiť celkovo 470 miliónov eur. „Skutočnosť však bude v zmysle zákona známa až na budúci rok,“ konštatoval Igaz.
Zatiaľ nie je známe ani to, koľko ktorý výrobca zelenej elektriny dostal na doplatkoch za minulý rok. „Údaje o doplatkoch za minulý rok budú v zmysle zákona známe najskôr 30. júna 2019,“ uzavrel Igaz.
Pred štyrmi rokmi
Výrobcovia zelenej elektriny čelili odobratiu štátnej podpory na jeden rok za nesplnenie si svojich oznamovacích povinností už v roku 2015. Vtedy prišlo z tohto dôvodu o štátnu podporu takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny, z celkového počtu viac ako tritisíc výrobcov. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak smerovalo na podporu zelenej elektriny o 67,6 milióna eur menej. O rok neskôr už regulačný úrad evidoval splnenie si povinností u 97 % výrobcov elektriny z OZE a u 99 % výrobcov prostredníctvom KVET.
V roku 2014 sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. Ak si chceli výrobcovia zelenej elektriny nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, museli si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Museli do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež museli každoročne oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Nestačilo tieto údaje oznámiť len jednému, museli tak urobiť aj v prípade regulačného úradu, aj distribučnej spoločnosti.
Nie je to protiústavné
Proti odobratiu podpory sa postavili opoziční poslanci Národnej rady SR na čele s poslancami za stranu SaS a hnutie OĽaNO. Na návrh skupiny 40 poslancov sa sankciou v podobe odobratia podpory zaoberal aj Ústavný súd SR. Ten však v marci 2017 skonštatoval, že odobratie podpory výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nesplnia svoju zákonnú povinnosť, nie je protiústavné.