Nemecký solárny sektor odmieta vládnu reformu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. freedigitalphotos.net

Dôvodom sťažnosti sú podľa nich poplatky, ktoré sú pre niektorých výrobcov solárnej energie v rozpore s nediskriminačnými zásadami. Súdny proces by mohol túto reformu pozastaviť.

Nemecký solárny sektor a spotrebiteľské skupiny v krajine plánujú podať sťažnosť na ústavný súd voči reforme zákona o obnoviteľných zdrojoch energie. Dôvodom sťažnosti sú podľa nich poplatky pre niektorých výrobcov solárnej energie, ktoré sú v rozpore s nediskriminačnými zásadami. Súdny proces by mohol túto reformu pozastaviť.

Podľa plánu vlády bude väčšina spotrebiteľov, ktorí si vytvárajú vlastnú energiu zo solárnych zdrojov, musieť zaplatiť 50-percentný príplatok k účtom za elektrinu, ktorým štát dotuje výrobcov zelenej energie. Šéf solárnej priemyselnej skupiny BSW Carsten Koernig uviedol, že ďalšie poplatky sú pre výrobcov vlastnej energie nespravodlivé, vzhľadom na to, že veľká časť priemyslu bude aj naďalej oslobodená od financovania aj po úprave. Dodal, že je nelogické, aby aj napriek tomu, že títo výrobcovia zmierňujú tlak na životné prostredie, museli platiť.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová predstavila spomínanú reformu už v utorok. Cieľom úpravy je obmedziť rast cien elektriny v najväčšej európskej ekonomike, pričom jej obsahom je aj znižovanie dotácií, ktoré podporovali rozvoj zelenej energie. Merkelová spája túto právnu úpravu s posunom k zelenej energii a s plánom postupne odstrániť jadrovú energiu, pričom samotnú reformu by mal nemecký parlament schváliť v auguste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať