Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck zintenzívnil výzvu smerom k obyvateľom, aby šetrili energiou po tom, ako ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil výrazné zníženie dodávok zemného plynu cez kľúčový plynovod Nord Stream 1.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Rusi uťahujú kohútiky
Spomenutá ruská štátom kontrolovaná spoločnosť v utorok oznámila, že zníži tok plynu cez podmorský plynovod Nord Stream I. do Nemecka o 40 %. O deň neskôr informovala o ďalšom obmedzení dodávok, pričom celkovo sa tok plynu znížil o približne 60 %.
V oboch prípadoch Gazprom argumentoval technickým problémom a uviedol, že kanadské sankcie v súvislosti s vojnou na Ukrajine zabránili nemeckému partnerovi Siemens Energy dodať zariadenia, ktoré boli zaslané na generálnu opravu.
Gazprom ohlásil redukciu toku plynu už druhý deň v rade, Habeck to vidí ako politický krok
Nemecká vláda toto zdôvodnenie odmietla s tým, že údržba by nemala byť problém až do jesene a ruské rozhodnutie bolo politickým manévrom na zasiatie neistoty a zvýšenie cien.
„Ruský prezident Vladimir Putin robí to, čoho sa bolo treba od začiatku báť – znižuje objem plynu, nie naraz, ale krok za krokom,“ uviedol Habeck vo videu, ktoré jeho ministerstvo zverejnilo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Znižovanie energetickej závislosti
Poukázal pritom na skoršie ruské kroky týkajúce sa zníženia dodávok plynu do Bulharska, Dánska a ďalších krajín. Zníženie tokov plynu prichádza v čase, keď sa Nemecko a zvyšok Európy snažia znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska.
Nemecko, ktoré má najväčšiu európsku ekonomiku, dostáva z Ruska asi 35 % svojho plynu pre energetiku a výrobu elektriny.
Habeck už minulý týždeň spustil kampaň za šetrenie energiou. Po oznámeniach Gazpromu o znížení dodávok uviedol, že plyn do Európy prichádza, ale na trhu bude potrebné získať ďalšie objemy, čo bude drahšie.
Egypt a Izrael posilnia dodávky plynu do krajín Európskej únie, cieľom je znížiť závislosť od Ruska
Dodal, že nemecká vláda je pripravená. Poznamenal, že prijala legislatívu vyžadujúcu naplnenie zásobníkov plynu. Taktiež pochválil ochotu občanov a nemeckého podnikateľského prostredia šetriť energiou a skladovať plyn.
„V tejto situácii pomáha každá kilowatthodina. Je to situácia, ktorá je vážna, ale nie je to situácia, ktorá ohrozuje bezpečnosť dodávok v Nemecku,“ zakončil Habeck.