Na Slovensku je záujem o dodávky čisto zelenej elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň turbína slnečná energia solárny panel OZE
Foto: Ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

Odberatelia majú stále väčší záujem o dodávku elektriny vyrobenej len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE). „Dnes máme viac ako 2 500 odberateľov zelenej elektriny, ktorí planéte ročne ušetria 1 313 100 kilogramov uhlia a 1 336 500 kilogramov oxidu uhličitého,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Západoslovenskej energetiky (ZSE) Michaela Dobošová.

Od februára tohto roka

Západoslovenskí energetici začali odberateľom ponúkať dodávku len zelenej elektriny od februára tohto roka. Stopercentnú zelenú elektrinu garantuje ZSE nakúpenými zárukami pôvodu. „Využívaním takejto elektriny tak prispievajú odberatelia k rozvoju obnoviteľných zdrojov na Slovensku i v rámci celej Európskej únie. Zelená elektrina výrazne pomáha zmierniť negatívne dopady pôsobenia človeka na životné prostredie a výrazne prispieva k znižovaniu uhlíkovej stopy,“ dodala Dobošová.

Záruky pôvodu nakupuje ZSE aj pre nabíjacie stanice. Všetky elektromobily, ktoré využívajú nabíjacie stanice ZSE Drive, tak využívajú len zelenú elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. „S cieľom podporovať rozvoj elektromobility na Slovensku zároveň poskytujeme 30-percentnú zľavu na elektrinu pre domácnosti využívajúce elektromobil na domáce nabíjanie,“ doplnila Dobošová.

Záruky pôvodu

Ak má zákazník záujem zelenú elektrinu odoberať, západoslovenskí energetici pre neho zakúpia záruky pôvodu. Zákazník len uzavrie so ZSE zmluvu o poskytovaní tejto služby. Od spoločnosti zákazník získa takzvaný zelený certifikát, ktorý mu garantuje, že elektrina dodávaná do jeho domácnosti, je 100-percentne krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov. Zelená elektrina je štandardne spoplatnená sumou 2 eur mesačne.

Výroba elektrickej energie z konvenčných zdrojov výrazne vplýva na európsku produkciu oxidu uhličitého. Energetický sektor v Európskej únii vyprodukuje ročne až 1,17 miliardy ton emisií. Krajiny Európskej únie zavádzajú tzv. zelené zmeny v energetike. Jednou z nich je zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe, v roku 2020 na 20 % a v roku 2030 až na 32 %. Pri výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov sa uplatňujú viaceré formy podpory s cieľom stimulovať ich rozvoj a využívanie. Jedným zo spôsobov podpory je forma záruky pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov, to jest priamym príplatkom spotrebiteľa za takúto elektrinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michaela Dobošová
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika