Minister Žiga povolí predĺženie prieskumu uránu na Jahodnej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kurišková
Ilustračné foto. ludovika-energy.sk

V rámci posudzovania sme nedostali od obcí dostatočné argumenty, aby sme mohli zastaviť geologický prieskum, povedal minister životného prostredia Peter Žiga. Lehota na prieskum bude predĺžená do 19. apríla 2015.

Ministerstvo životného prostredia udelí súhlas na predĺženie lehoty na geologický prieskum uránovo-molybdénových rúd v košickej rekreačnej lokalite Jahodná Kurišková. Informoval o tom po dnešnom stretnutí so starostami dotknutých obcí minister životného prostredia Peter Žiga. Ministerstvo vydá rozhodnutie najneskôr v piatok.

„V rámci posudzovania sme nedostali od obcí dostatočné argumenty, aby sme mohli zastaviť geologický prieskum. Lehota na geologický prieskum bude predĺžená do 19. apríla 2015,“ informoval Žiga. Podľa jeho vyjadrenia obce len uviedli, že táto aktivita je v rozpore s ich plánmi hospodárskeho a sociálneho rozvoja. „Takýmto krokom chcem zabrániť medzinárodnej arbitráži,“ dodal. Na rokovanie boli pozvaní predstavitelia šiestich dotknutých obcí, Košického samosprávneho kraja a mesta Košice.

Minister Žiga navrhol obciam, aby spoločne postupovali proti ťažbe uránu. Navrhol im spôsob vypracovania memoranda, ktoré obce prerokujú a schvália. Cieľom prijatia memoranda obcí a ministerstva životného prostredia je zabrániť ťažbe uránu na Jahodnej. „Aj ja osobne som proti ťažbe uránu. Samotné ukončenie prieskumu ešte nedáva žiaden nárok na samotnú ťažbu,“ vyhlásil pred novinármi Žiga.

Prieskum v tejto lokalite trvá už deväť rokov. Rozhodnutie o udelení súhlasu na prieskum od banského úradu získala spoločnosť dnes nazývaná Lodovika Energy ešte v roku 2005. Ako uviedol Žiga, podľa investora v nasledujúcom období spoločnosť potrebuje vykonať nejaké analýzy, laboratórne práce a práce v terén, no už sa nemajú robiť zásadné vrty. „My budeme kontrolovať, ako túto úlohu firma realizuje,“ povedal Žiga. Podľa neho musíme vychádzať z legislatívy, ktorá platila v čase vydania rozhodnutia.

Obce môžu využiť právo veta v konaní pri vytyčovaní banského územia a pri povoľovaní ťažby. V súčasnosti už zastupiteľstvá obcí Myslava, Nižný a Vyšný Klatov, mestská časť Košice – Sever, Baška, ako aj Košický samosprávny kraj a mesto Košice prijali uznesenia, v ktorých nesúhlasia s prieskumom ani ťažbou uránu v lokalite Jahodná. Jedine Košická Belá dala súhlas na prieskum.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať