Slovensko bezpochyby patrí medzi krajiny s pozitívnym prístup k jadrovej energii. Na našom území v súčasnosti vyrábajú elektrinu štyri jadrové bloky v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach. Ďalšie dva bloky v Atómovej elektrárni Mochovce sú pred dostavaním. Štát pracuje aj na výstavbe nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach. Jadrové elektrárne v súčasnosti ročne dodávajú viac ako 50 % elektriny na Slovensku. Každá jedna vláda, bez ohľadu na jej orientáciu, jadrovú energiu podporuje či podporovala. Toto všetko nahráva tomu, aby sme mali v prípade nečakaného svetové problému v rezerve dostatok jadrového paliva. Tobôž, keď v dodávkach jadrového paliva sme prakticky na sto percent závislí na Rusku. Kým Správa štátnych hmotných rezerv SR tvrdí, že nemá dostatočné zásoby jadrového paliva, Slovenské elektrárne tvrdia, že na určitú dobu sú predzásobení čerstvým jadrovým palivom.
Nedostatočné štátne rezervy
Správa štátnych hmotných rezerv SR má okrem iného za úlohu skladovať z energetických médií palivové články do jadrového reaktora, vrátane ich pravidelnej výmeny v stanovených lehotách. Správa vo svojej koncepcii rozvoja uviedla, že súčasný stav palivových článkov nedosahuje ani jednu kompletnú navážku, čo obmedzuje ich praktickú použiteľnosť ako strategického energetického média v prípade energetickej krízy. „Považujeme súčasný stav za nevyhovujúci a budeme prioritne riešiť otázku počtu skladovaných palivových článkov do jadrového reaktora. Na základe vykonaných analýz komisie sa posúdi súčasný stav zásob a po prerokovaní s Ministerstvom hospodárstva SR a na základe jeho súhlasného stanoviska pripravíme riešenie,“ uviedla správa hmotných rezerv.
Elektrárne majú svoje zásoby
Slovenské elektrárne, ktoré sú jediným prevádzkovateľom slovenských atómových elektrární, majú však v tom jasno. Tvrdia, že jadrového paliva majú v zásobe dostatok. „Áno, máme potrebné palivo pre prípad krízy. Okrem zásob v majetku Správy štátnych hmotných rezerv SR máme aj vlastné zásoby. Naše zásoby čerstvého paliva sú pritom niekoľkonásobne vyššie ako správy hmotných rezerv a v prípade problémov sme schopní zabezpečiť prevádzku elektrární na určitú dobu,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa elektrární Janka Burdová. Akú zásobu jadrového paliva a na akú dobu by nám vydržala, však slovenský dominantný výrobca elektriny nechcel špecifikovať. „Presné objemy paliva nemôžeme zverejniť z bezpečnostných dôvodov,“ konštatovala Burdová.
Ruská závislosť
Slovensko je viac menej závislé od ruského jadrového paliva, keďže jeho jadrové bloky sú ruského typu. Slovenské elektrárne sa aspoň z časti snažia diverzifikovať dodávky paliva. Pred vyše rokom uzatvorili s alternatívnym dodávateľom zmluvu o dodávke obohateného uránu. Zmluva mala byť účinná od roku 2015. Elektrárne nechceli konkretizovať, s ktorou spoločnosťou zmluvu podpísali. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk by však malo ísť o francúzsku spoločnosť Areva.
Nič jednoduché
Vymeniť ruské jadrové palivo v slovenských atómových elektrárňach za iné nie je také jednoduché. Podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) výmena paliva za napríklad západného typu si vyžaduje veľa projektantskej práce a príprav. Generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD Peter Uhrík nie je fanúšikom pokusov s výmenami jedného druhu jadrového paliva za iné. Podľa neho je však licencovanie nového jadrového paliva možné. Je to však náročné na čas, trvalo by to viac ako dva roky. V Európe už boli snahy meniť jeden druh jadrového paliva za iný. Ani v Čechách, ani vo Fínsku však nedopadli podľa predstáv.
Zmluva s ruským dodávateľom
Slovenské elektrárne majú zmluvu o dodávkach jadrového paliva s ruskou firmou TVEL. Tú podpísali ešte v roku 2008. Platnosť nadobudla v roku 2011. Ruská tlačová agentúra Ria Novosti vtedy informovala, že išlo o kontrakt v hodnote 500 miliónov eur. Spoločnosti pri podpise zmluvy podpísali aj dohodu, ktorá hovorí o podmienkach spolupráce aj po roku 2015, pričom dohoda predpokladá, že TVEL bude vyrábať a dodávať palivo pre súčasné a plánované reaktory na Slovensku.