Niektoré závery Najvyššieho kontrolného úradu SR v Slovenských elektrárňach podľa policajného zboru korešpondujú so vzneseným obvinením voči jednej osobe pre zločin skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie.
Dosluhujúci poslanci Národnej rady SR pred zhruba rokom a pol poverili Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) kontrolou hospodárenia s finančnými prostriedkami v Slovenských elektrárňach. Kontrola mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých jadrových blokov. Inšpektori NKÚ ju vykonali a poslancom dali v jeseni minulého roka k dispozícii porotokol z kontroly v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Výsledky kontroly sa však dostali do utajovaného režimu. Nie každý poslanec mal tak zo začiatku možnosť sa s nimi oboznámiť. Túto možnosť mali len poslanci parlamentného finančného výboru, a aj tí museli viac menej mlčať. Verejnosť tak nemala šancu sa s materiálom NKÚ oficiálne zoznámiť a potvrdiť si tak slová jeho predsedu Karola Mitríka, podľa ktorého boli výsledky kontroly v elektrárňach natoľko závažné, že by sa nimi mala zaoberať tak Generálna prokuratúra SR, ako aj Finančné riaditeľstvo SR.
Kontrola potvrdila vyšetrovanie
Portálu vEnergetike.sk sa podarilo zistiť, že kontrola NKÚ potvrdila správnosť záverov policajných razií v Slovenských elektrárňach a následne vznesenie obvinenia proti jednej osobe. Malo by ísť o obvinenie vo veci zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti koncom októbra minulého roka oznámili, že v tejto veci obvinili Ľ. K. Ten mal účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární spôsobiť štátu (vtedy jediný akcionár Slovenských elektrární) škodu viac ako 308 miliónov eur. Tieto informácie portálu vEnergetike.sk potvrdilo aj samotné Prezídium Policajného zboru SR. „V súčasnosti môžeme len potvrdiť, že niektoré závery NKÚ do značnej miery korešpondujú so skutočnosťami, pre ktoré bolo koncom októbra minulého roku vznesené obvinenie jednej osobe pre zločin skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie v súvislosti s účtovaním výšky rezerv na vyraďovanie jadrovo-energetických zariadení a vyhoreného jadrového paliva,“ uviedol hovorca policajného zboru Michal Slivka.
Až nový parlament
Čo všetko ešte obsahuje protokol z kontroly NKÚ v elektrárňach, ktorý má stále šéf finančného parlamentného výboru Daniel Duchoň, sa nám zistiť nepodarilo. Materiál je stále utajený a oboznámiť sa s ním môžu iba poslanci Národnej rady SR. Už však nielen tí, ktorí sú členmi finančného výboru. „Správa o výsledku kontroly NKÚ v Slovenských elektrárňach je stále k dispozícii k preštudovaniu všetkým poslancom, nie iba poslancom finančného výboru,“ odkázal nám Duchoň, ktorý zároveň potvrdil, že parlament sa v tomto volebnom období už nebude zaoberať spomínanou kontrolou NKÚ v slovenskom výrobcovi elektriny.
Policajné razie
Polícia navštívila Slovenské elektrárne v roku 2014 minimálne dvakrát. Na základe následného policajného vyšetrovania obvinili vyšetrovatelia okrem vyššie spomínanej osoby, ktorá mala skresľovať účtovníctvo, ďalších päť osôb. Malo by ísť o ľudí pracujúcich do roka 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom.