Ťažba plynu z bridlíc môže priniesť energetickú revolúciu, environmentálne riziká sú však vyššie než v prípade konvenčných metód, tvrdí Európska komisia.
Európska komisia (EK) chce zjednotiť pravidlá v oblasti ochrany životného prostredia a zdravia pri ťažbe plynu z bridlíc v členských štátoch Európskej únie. Informovala o tom v piatok agentúra AFP. Súhrnný dokument o energetickej politike a boji proti klimatickým zmenám na obdobie do roku 2030 má komisia zverejniť v stredu. Plán poukazuje na dôležitosť energetickej revolúcie vďaka novým metódam ťažby plynu z bridlíc, konštatuje však, že environmentálne riziká sú vyššie než v prípade konvenčných metód. Štáty 28-člennej únie by mali pred schválením konkrétnych projektov dôsledne vyhodnotiť riziká s dôrazom na ochranu iných prírodných zdrojov a kvality dodávok vody. Verejnosť má tiež nárok na transparentné informácie, ktoré majú byť dostupné pre každé jednotlivé ložisko, tvrdí EK.
Plyn z bridlíc patrí k nekonvenčným zdrojom plynu. Pri jeho ťažbe hydraulickým štiepením sa do hlbokých vrtov natlačí zmes vody, piesku a chemikálií. Vysokým tlakom sa bridlica rozbije a z jej pórov sa vytiahne plyn. Kritici tejto metódy tvrdia, že znečisťuje pitnú vodu a zvyšuje riziko zemetrasenia, stúpenci naopak poukazujú na príklad USA, kde rozmach ťažby bridlicového plynu prudko znížil energetické náklady firiem.