Ruský výskumný ústav NIIAR podpísal s francúzskou výskumnou organizáciou CEA zmluvu o vykonávaní experimentov v rýchlom reaktore BOR-60.
Francúzi a Rusi plánujú testovať materiály pre reaktory budúcnosti. Výskumný ústav NIIAR, ktorý patrí do výskumnej divízie Rosatomu, podpísal s francúzskou výskumnou organizáciou CEA zmluvu o vykonávaní experimentov v rýchlom reaktore BOR-60. „Experimenty realizované v ruskom ústave majú význam vo výskume pre reaktor Astrid,“ povedal riaditeľ oddelenia jadrovej energetiky v CEA Francois Gauche. „Nová zmluva predstavuje dôležitý krok v rozvoji vedeckovýskumnej spolupráce ruských a francúzskych jadrových odborníkov,“ dodal riaditeľ ústavu NIIAR, Alexandr Tuzov.
Jadrový reaktor Astrid je rýchly reaktor chladený sodíkom. Tie sú označované za najperspektívnejšiu koncepciu radenú do štvrtej generácie a očakáva sa od nich zaistenie dlhodobej udržateľnosti svetovej jadrovej energetiky. Na rozdiel od súčasných vodou chladených reaktorov majú rýchle reaktory veľa výhod, ktoré umožňujú efektívne uzavrieť jadrový palivový cyklus.
Výskumný ústav NIIAR je ruským výskumným a experimentálnym centrom v oblasti jadrovej energetiky. Má niekoľko výskumných jadrových reaktorov vrátane reaktoru BOR-60, ktorý je v prevádzke od roku 1969. Tento reaktor je určený na experimenty overujúce projektové a konštrukčné riešenia rýchlych reaktorov.
Ruská Štátna korporácia pre atómovú energiu Rosatom spája viac než 300 podnikov, v ktorých pracuje približne 262 tisíc ľudí. Rosatom je vlastníkom a prevádzkovateľom všetkých desiatich jadrových elektrární na území Ruskej federácie.