Zástupcovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) podali v utorok podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmala najnovšiu vyhlášku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Asociácia namieta najmä nový poplatok pre zdroje elektrickej energie za to, že budú pripojené do distribučnej siete. Poplatok nazvaný G-komponent zavádza úrad od januára budúceho roka. Jeho výška je 0,5 eura za každú vyrobenú megawatthodinu na úrovni najväčšej distribučnej siete. Na nižšej úrovni, v prípade jednotlivých distribučných spoločností sa jeho výška šplhá na 20 eur za MWh.
„Pre slnečné elektrárne je poplatok v schválenej výške fatálny,“ uviedla výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková. Ako pokračovala, ÚRSO G-komponent zavádza v snahe znížiť cenu elektrickej energie pre spotrebiteľov, avšak výsledkom bude diskriminácia domácich výrobcov elektriny. „Zvýhodnení budú zahraniční producenti, ktorí budú elektrinu vyrábať a dovážať lacnejšie. Podobne ako v prípade potravín, aj v energetickej oblasti sa Slovensko zaradí medzi krajiny odkázané na dovoz, čo znamená, že ide o konanie v rozpore so záujmom štátu,“ skonštatovala Galeková.
Asociácia navyše tvrdí, že opatrenie je retroaktívne a neboli naplnené zákonom stanovené dôvody na to, aby sa prijímalo v skrátenom legislatívnom konaní. „Sme pripravení podniknúť všetky právne kroky, aby sme zabránili tomuto diskriminačnému opatreniu, a aby sme obhájili záujmy výrobcov slnečnej energie – či už väčších firiem, ale aj občanov, ktorí chcú mať vlastný zdroj elektriny a chcú byť energeticky sebestační,“ uviedla Galeková. Dodala, že nový poplatok ohrozí investície vo výške až 1,5 mld. eur.