Dovolenkárom sa stále oplatí natankovať v Slovinsku, motoristi by sa mali vyhnúť pumpám v Taliansku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benzínka, čerpacia stanica, tankovanie, benzín, nafta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny benzínov a motorovej nafty na slovenských čerpacích staniciach by mohli v najbližších dňoch mierne zlacnieť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ostatná korekcia cien ropy by sa mala pretaviť aj do zastavenia zdražovania na našich čerpacích staniciach, pričom v nasledujúcich týždňoch by sa mohol dokonca vytvoriť priestor na limitované zlacnenie palív.

„Nateraz však ceny benzínu ostanú v priemere mierne stále nad 1 euro a 60 centami a ceny nafty sa udržia nad 1 eurom a 50 centami,“ dodal Pánis.

Najlacnejší benzín je v Slovinsku

Zdražovanie palív sa pribrzdilo aj v okolitých krajinách a oproti začiatku júla sa u našich susedov ceny takmer nezmenili. Stále platí, že z obľúbených dovolenkových destinácii je v priemere najlacnejší benzín v Slovinsku, kde ho možno natankovať naďalej pod 1 euro a 50 centov.

Zhruba o 10 centov lacnejší ako na Slovensku je benzín v Česku a Poľsku, kde ho možno natankovať za približne 1 euro a 53 centov po kurzovom prepočte, pričom v Maďarsku stojí približne 1 euro 55 centov. Zhruba 1 euro a 60 centov stojí v Chorvátsku, čo je stále o dva až tri centy lacnejšie ako na Slovensku a Rakúsku. Najdrahší benzín má Taliansko, kde stojí 1 euro a 87 centov, čo je dokonca o pár centov drahšie ako v Nemecku.

Tankujeme najdrahšie spomedzi okolitých krajín

Naftu možno natankovať najlacnejšie v Česku a Slovinsku, kde sa pohybuje tesne pod 1 eurom a 50 centami, V Poľsku je cena len mierne, v priemere o cent, lacnejšia ako na Slovensku. Zvyšné okolité krajiny a dovolenkové destinácie majú drahšiu naftu v porovnaní so Slovenskom. V Maďarsku stojí takmer 1 euro a 60 centov, v Chorvátsku sa pohybuje okolo 1 eura a 60 centov, v Rakúsku 1 euro a 63 centov a v Taliansku 1 euro a 75 centov.

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, domáce ceny benzínu patria stále medzi najvyššie spomedzi okolitých krajín a dokonca sa v uplynulom týždni vyrovnali aj v regióne historicky najdrahším cenám v Rakúsku. Najviac vieme na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť v Poľsku, a to až 10 centov. Cena nafty je u nás zväčša nižšia, ako u našich susedov s výnimku Česka a Poľska, kde na litri ušetríme 6, respektíve 2 centy.

„Ak by sme sa rozhodli ísť už na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám oplatí natankovať plnú nádrž benzínu stále v Maďarsku za 1,56 eura za liter a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku, kde vieme ušetriť až 12 centov. Ak tankujeme naftu, doplna sa nám oplatí natankovať na domácich čerpacích staniciach a následne až v cieli, kde to máme za približne rovnakú cenu ako doma,“ dodal Boháček.

Pri ceste do Bulharska tankujte až v cieli

Ak je našou autodovolenkovou destináciou vzdialenejšie Bulharsko, oplatí sa nám smerovať tankovanie až na cieľ, kde vieme ušetriť na benzíne aj 29 centov a na nafte 23 centov na liter.

„Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať opäť raz doma, keďže „po ceste“ aj priamo v krajine sú ceny pohonných látok vyššie, rádovo v priemere o 20 centov,“ upozornil Boháček.

Na európskych veľkoobchodných trhoch benzínu v Rotterdame sa ceny začali mierne znižovať. To je podľa analytika náznak, ktorý by mohol v krátkom čase zastaviť aj rast domácich cien pohonných látok.

„Náš výhľad pre ceny ropy je naďalej neutrálny s rizikom pokračovania rastu. Vzhľadom na prebiehajúcu sezónu a vyšší dopyt, neočakávame udržateľnejšie poklesy cien ropy. Na druhej strane, potenciál uplynulého rastu ropy v predchádzajúcich štyroch týždňoch, sa na našich čerpacích staniciach už naplnil, a v nasledujúcom týždni-dvoch, by ceny mohli mierne klesnúť,“ doplnil Boháček.

Liter benzínu za 1,624 eura

Priemerné ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 27. týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR opätovne mierne zvýšili, ale tempo rastu už len oneskorene dobieha vyššie júnové ceny ropy. Cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere zvýšila o menej ako 1 cent na 1,624 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu sa predávala za mierne nižšiu cenu 1,825 eura za liter (-1 eurocent na liter). Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili v priemere za 1,541 eura za liter, čo je medzitýždenný nárast o menej ako 1 cent.

Priemerné ceny pohonných hmôt
Foto: Štatistický úrad SR

Ropa zastavila štvortýždňový rast, keď si pripísala vyše jeden a pol percentné straty, čo priviedlo európsku zmes Brent k 85 dolárom a severoamerický benchmark WTI k 82 dolárom. Obchodníci započítali podľa Pánisa už všetky prorastové faktory, na čele s previsom dopytu nad ťažbou počas letnej sezóny, do cien komodity, čím sa jej posunu na vyššie úrovne minula para.

Trh stále ovplyvňujú viaceré faktory

Napätý trh sa však stal realitou a preto sa komodita stále pohybuje okolo dva a pol mesačných maxím a jej výraznejšie zlacnenie sa nateraz neočakáva.

„K pokles cien v uplynulom týždni čiastočne prispeli obavy z relatívne pomalého rastu čínskej ekonomiky, druhého najväčšieho spotrebiteľa ropy na svete. Okrem toho sa objavovali šumy, že dohoda o prímerí medzi Izraelom a Hamasom sa už rysuje, čo takisto tlačilo ceny komodity nadol, avšak len limitovane, keďže tieto správy sa objavovali už niekoľkokrát v minulosti a nateraz sa nestali realitou,“ podotkol Pánis.

Vyššiemu poklesu ropy však podľa neho bránilo zverejnenie júnového inflačného reportu zo Spojených štátov, ktorý ukázal ďalšie spomalenie sa tempa rastu spotrebiteľských cien, čo by mala otvoriť cestu pre septembrový začiatok cyklu uvoľňovania menovej politiky Fedu.

„Nižšie úrokové sadzby by pritom mali podporiť ekonomický rast a aj rast dopytu po rope,“ konštatoval Pánis.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav PánisTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankFederálny rezervný systém (Fed)J&T BANKAŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky