V roku 2021 sa domácnosti podieľali na konečnej spotrebe energií v Európskej únii (EÚ) 27 percentami. Väčšinu konečnej spotreby energií v domácnostiach pokrývali zemný plyn (33,5 %) a elektrina (24,6 %).
Nasledovali obnoviteľné zdroje (21,2 %), ropa a ropné produkty (9,5 %) a derivované teplo (8,6 %). Malú časť konečnej spotreby energií v domácnostiach stále pokrývalo uhlie (2,5 %). V utorok o tom informoval štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Približne 7 percent obyvateľov EÚ si doma nedokázalo udržať dostatočné teplo. Ako sú na tom Slováci?
Oproti predchádzajúcemu roku sa v roku 2021 spotreba energií v domácnostiach v EÚ zvýšila o 5,5 percenta. Podiel zemného plynu na konečnej spotrebe energií v domácnostiach stúpol o 1,8 percentuálneho bodu (pb), podiel obnoviteľných energií sa zvýšil o 0,9 pb a derivovaného tepla o 0,4 pb. Výrazne klesol podiel ropy a ropných produktov (-2,8 %) a elektriny a fosílnych palív (zhodne -0,2 pb).
Dovoz ropy do krajín EÚ z Ruska klesol o desiatky miliónov ton, v minulom roku čelil energetický sektor obrovským výzvam
Najväčší podiel na konečnej spotrebe energií v domácnostiach malo vykurovanie domov (64,4 %) a ohrev vody (14,5 %). Nasledovalo používanie elektriny pre osvetlenie a spotrebiče (13,6 %). Na varenie pripadalo šesť percent.