Slovenskí teplári zo spoločnosti MH Teplárenský holding veria, že ceny energií sa stabilizujú a najhoršie obdobie už máme za sebou. Holding, ktorý združuje šesť najväčších štátnych teplární v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach, však aj naďalej plánuje pokračovať v optimalizácii využitia svojich zdrojov, v nasadzovaní obnoviteľných zdrojov energií a vo zvyšovaní energetickej efektívnosti.
„Otázkou totiž ostáva, aký bude mať dopad na ceny plynu úplné zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti MH Teplárenský holding Andrea Devánová.
Teplárenstvo je v energetike kľúčové
Teplárenstvo na Slovensku je kľúčovým sektorom energetiky, ktorý však čelí špecifickým výzvam a zároveň ponúka významný potenciál pre modernizáciu a dekarbonizáciu. Pozitívom je najmä relatívne dobre vybudovaná sieť centrálneho zásobovania teplom, ktorá pokrýva dodávky tepla a teplej vody vo väčšine miest a obcí. Zároveň táto infraštruktúra vytvára možnosti efektívne a relatívne rýchlo modernizovať výrobné technológie s prechodom na ekologické palivá.
Odberateľom elektriny a plynu by sa mal uľahčiť život, menia sa pravidlá pre fungovanie trhu
„Do budúcna sa dá očakávať významnejšia integrácia so sektorom elektroenergetiky, kde práve teplárenstvo vie poskytnúť potrebnú flexibilitu svojich výrobných zdrojov,“ dodala Devánová.
Špecifikom teplárenstva na Slovensku je najmä silná regulácia cien tepla, čo do určitej miery podľa teplárov obmedzuje flexibilitu prevádzkovateľov a možnosti investícií. Riešením by podľa teplárenského holdingu bolo postupné zjednodušenie procesov predkladania a schvaľovania cenových návrhov, s dôraznejšou motiváciou na investície do obnoviteľných zdrojov a zvyšovanie flexibility.
Pokles v medziročnom porovnaní zisku
MH Teplárenský holding predpokladá, že v minulom roku skončil v zisku pred zdanením vo výške 35 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 41 miliónov eur.
Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) by mal byť na úrovni 66 miliónov eur, ide o medziročný pokles o 47 miliónov eur. Tržby spoločnosti by sa mali pohybovať na úrovni 382 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 127 miliónov eur.
„Pokles výsledku na úrovni EBITDA je spôsobený najmä poklesom cien elektrickej energie na svetových trhoch v porovnaní s rokom 2023. Tržby z elektrickej energie a výsledky v roku 2023 boli zároveň pozitívne ovplyvnené zahedgovaním elektrickej energie pri cene, ktorá prevyšovala priemerné trhové ceny elektrickej energie v roku 2023,“ dodala Devánová.
Predpokladané tržby v roku 2025
V tomto roku teplárenský holding predpokladá tržby na úrovni 378 miliónov eur, EBITDA v objeme 54 miliónov eur a zisk pred zdanením vo výške 21 miliónov eur.
Slovenské domácnosti sa zobudili do nového roka bez drahších energií
„Pokles výsledku na úrovni EBITDA je spôsobený najmä očakávaným poklesom cien elektrickej energie na svetových trhoch v porovnaní s rokom 2024. Zároveň je potrebné dodať, že tieto plány budú prehodnocované vo vzťahu k vládou schválenej energopomoci, čo bude mať dopad na výsledky hospodárenia spoločnosti,“ podotkla Devánová.
Podpísala sa zmluva s MIRRI
V apríli 2024 bolo zo strany Ministerstva hospodárstva SR vymenované nové predstavenstvo a vedenie spoločnosti MH Teplárenský holding.
„Intenzívne sa začalo venovať významným investičným projektom, ktoré získali spolufinancovanie z Modernizačného fondu,“ uviedla Devánová. Patrí medzi ne najmä projekt ukončenia spaľovania uhlia a vytesnenia parných rozvodov v Žiline.
Okrem toho bola v závere roka podpísaná aj zmluva o nenávratnej finančnej pomoci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na financovanie projektu Geoterm v Košiciach, ktorému bol pridelený status národného strategického projektu.
Dopad konfliktu na Ukrajine
Vojna na Ukrajine vyvolala podľa teplárenského holdingu tlak na hľadanie alternatívnych dodávateľov, ako aj zvýšené náklady na zemný plyn.
Taraba: Ukrajina ide svojím protiprávnym konaním obrať Slovensko o 500 miliónov eur
„To sa v konečnom dôsledku premietlo do významného nárastu cien tepla pre odberateľov. Vláda SR zaviedla niekoľko opatrení na zmiernenie dopadov tohto nárastu na domácnosti a firmy, vrátane cenových stropov na energie, tieto kroky však predstavujú veľkú záťaž pre štátny rozpočet,“ konštatovala Devánová.