Teplárenské spoločnosti sa vážne zaoberajú myšlienkou, ako prostredníctvom systému centrálneho zásobovania teplom dodať slovenským domácnostiam cez letné obdobie chlad do ich radiátorov.
Veľkí výrobcovia tepla si všimli, že počas ostatných dvadsiatich rokov boli na Slovensku cez leto namerané rekordné teploty. Prichádzajú preto so zaujímavou myšlienkou. Pokojnejšie letné obdobie chcú využiť na dodávanie chladu do slovenských domácností. Cez zimné obdobie by nám tak v našich radiátoroch prúdila teplá voda a počas leta voda studená. „Naše byty neboli pripravované pre zabudovanie klimatizačných jednotiek alebo iných spôsobov chladenia, známych z južnejších krajín. Technológie však napredujú míľovými krokmi, a preto možno už o pár rokov budeme chladiť pomocou našich radiátorov,“ uviedol predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.
Je to možné?
Teplári tvrdia, že s dodávkami chladu do našich radiátorov by nemali byť problémy. Výrobné zdroje aj rozvody sú podľa nich na takúto zmenu skonštruované. „Chladenie prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom (CZT) by predstavovalo malú technologickú revolúciu. Komfort užívateľov zostane zachovaný a je podobný ako pri dodávkach tepla,“ dodal Obšivaný. Teplárenské spoločnosti taktiež začali rokovania s technickým školami o zdokonalení existujúcich technológií chladenia využívajúceho systémy CZT.
Začali s pilotnými projektmi
Niektoré teplárenské spoločnosti už realizujú pilotné projekty dodávania chladu. Konkrétne v meste Zvolen funguje pilotný projekt kúrenia a chladenia v jednom. Studená voda, ktorá tu ochladzuje kancelárie v administratívnej budove miestneho dodávateľa tepla, však zatiaľ nekoluje v radiátoroch, ale v kapilárnych rohožiach umiestnených na stropoch. „Aj keď je tento spôsob chladenia trocha odlišný od riešenia, ktoré by malo v budúcnosti chladiť naše domácnosti, pracuje na rovnakom princípe centrálneho zásobovania teplom v kombinácii s efektívnym zariadením,“ doplnil Obšivaný.
Zníži chlad cenu tepla?
Dodávanie chladu do radiátorov by malo podľa teplárov minimálne dve výhody. Okrem toho, že by sme nemali v bytoch tropické teploty, mohli by sme ušetriť na cene tepla. Tá by mala klesnúť, keďže zdroje centrálneho zásobovania teplom by sa viac vyťažili. „Výroba chladu by znižovala fixné náklady na teplo,“ konštatoval Obšivaný. Chladenie prostredníctvom už nainštalovaných rozvodov CZT a domácich radiátorov podľa teplárov bude kvalitnejšie ako chlad dodávaný z klimatizačných jednotiek fúkaním do miestnosti.
Ešte si budeme musieť počkať
Kedy by mohli teplári dodávať do radiátorov chlad zatiaľ nie je jasné. „Plošný rozbeh chladenia cez systémy CZT si samozrejme vyžiada ešte ďalší vývoj technológií, ako aj nastavenie samotného systému dodávky. Slovenským technikom a výskumníkom sa ešte musí podariť vyriešiť problém kondenzácie studenej vody na radiátoroch. Potom by sme túto službu mohli ponúknuť všetkým domácnostiam, ale aj firmám, pripojeným na systémy CZT,“ uzavrel Obšivaný.