SANÁ 11. februára (WEBNOVINY) – Spojené štáty zatvoria svoje veľvyslanectvo v Jemene z dôvodu nestálej bezpečnostnej situácie. Agentúre Reuters to povedali diplomatické zdroje a zamestnanci ambasády, oficiálne miesta však zatiaľ túto informáciu nepotvrdili.
„Podnikneme všetky kroky na ochranu bezpečnosti našich ľudí,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia Jen Psakiová. Jemen bol doteraz dôležitým spojencom USA v boji proti terorizmu na Blízkom východe.
Spojené štáty zasahovali aj proti teroristickým skupinám v Jemene, po prevzatí moci povstalcami však už Washington nemôže účinne bojovať proti tamojším teroristom vrátane al-Kájdy na Arabskom polostrove, ktorá patrí k najaktívnejším extrémistickým skupinám.
Povstalci sa v Jemene dostali k moci, rozpustili parlament
Veľvyslanectvá zatvorili aj Briti a Francúzi
Rozhodnutie zatvoriť svoje veľvyslanectvo v Jemene v stredu oznámili okrem USA aj Británia a Francúzsko, ktorých občania by mali z bezpečnostných dôvodov opustiť krajinu. Londýn aj Washington evakuovali zo Saná svojich pracovníkov, zatiaľ čo uzavretie francúzskeho zastupiteľského úradu sa očakáva v piatok.
Podľa vyhlásenia britského štátneho tajomníka pre Blízky východ Tobiasa Ellwooda „sa bezpečnostná situácia v Jemene v posledných dňoch naďalej zhoršuje“ v dôsledku niekoľko mesiacov trvajúcej krízy, ktorá v januári vyústila do rezignácie prezidenta a faktického prevzatia moci šiitskými povstalcami.
Rokovania medzi takzvanými Hautíovcami a ostatnými jemenskými skupinami sa najnovšie snaží sprostredkovať OSN, vodca radikálnych povstalcov však podľa vlastných slov nebude „akceptovať nátlak“. Odsúdil pritom aj odsun zahraničných diplomatov.
Šiitskí povstalci okupujúci jemenské hlavné mesto Saná pred viac ako týždňom prevzali moc v krajine. Povstalci známi pod menom Hautíovci rozpustili parlament a plánujú vytvoriť dočasnú vládu. Rada pre spoluprácu arabských krajín Perzského zálivu (GCC) označila prevzatie moci v krajine šiitskými povstalcami za „puč“, ktorý považuje za „hrozbu pre bezpečnosť a stabilitu regiónu a záujmy jej obyvateľov“.
Kríza vyvolala masové protesty
Šiitská skupina so základňou na severe Jemenu obsadila Saná ešte v septembri a v januári obnovila boje proti vládnym silám, pričom popierala obvinenia z pokusu o štátny prevrat. Prezident Abd Rabbu Mansúr Hadí svoje odstúpenie zdôvodnil stroskotaním vyjednávania s Hautíovcami, ktorí ho údajne nútili k ďalším politickým ústupkom a napriek jeho ústretovosti odmietli ukončiť blokádu prezidentskej rezidencie a úradu.
Kríza vyvolala masové protesty a obavy z opätovného rozštiepenia Jemenu. Ten je známy ako najchudobnejšia spomedzi arabských krajín a pôsobisko jednej z najnebezpečnejších odnoží extrémistickej siete al-Kájda. Hádí bol úzkym spojencom USA v boji proti al-Kájde, zatiaľ čo Hautíovcov podľa rozšíreného názoru podporuje šiitsky režim v Iráne.