Vedci po celom svete zachytili zvláštne seizmické vlny, ich pôvod nevedia vysvetliť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
seizmológ, otrasy, zemetrasenie
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Po celej zemeguli zachytili vedci 11. novembra zvláštne seizmické vlny, ktorých pôvod si nevedia celkom presne vysvetliť. O jave informoval National Geographic.

Ľudia jav necítili

Vlny najskôr zaznamenali blízko francúzskeho ostrova Mayotte v Indickom oceáne. Neskôr sa vyskytli aj v Afrike, Zambii, Keni a Etiópii. Nakoniec aj v Čile, na Novom Zélande, Kanade a aj v tichomorskom Havaji. Záhadný jav trval približne 20 minút ľudia a ľudia ho necítili.

Seizmické vlny tak boli neobyčajné, keďže bežné trvajú len pár sekúnd. Pôvod javu je pre seizmológov záhadný, objavili sa vysvetlenia o podmorskom výbuchu, obrovskom zosuve pôdy, či náraze meteoritu, ale aj prehistorickej príšere.

„Nepamätám si, že by som čosi podobné niekedy videl,“ vraví seizmológ Göran Ekström, ktorý vylučuje nevedecké teórie. Napriek tomu sú vlastnosti zachytených vĺn zvláštne.

Nezvyčajné seizmické vlnenie

Ak aj prístroje zachytili seizmické vlny, popri nich sa nezistili žiadne zemetrasenia, ktoré sú jednou z príčin seizmických vĺn s rôznou frekvenciou.

Jednými z nich sú tzv. P-vlny, rýchle pozdĺžne vlny, ktoré sa stláčajú a rozťahujú v smere šírenia, pričom prechádzajú pevným a tekutým prostredím. Druhé S-vlny majú vysokú frekvenciu, ktorou môžu roztriasť hmotu do strán. V závere doznievajú vlny, ktoré sú pomalšie a s nižšou frekvenciou.

Vlny, ktoré 11. novembra zachytili prístroje po celom svete však nemali rôznu frekvenciu, ale jednotnú. Seizmológovia nazvali tieto vlny monochromatické. Vedec Anthony Lomax sa pre Motherboard vyjadril, že na „väčšine seizmometrov po celom bol signál dlhý a takmer stále mal periódu sedemnásť sekúnd, bez vysokých frekvencií P- a S-vĺn pri väčšine zemetrasení.“

Ostrov sa posunul o niekoľko centimetrov

Ďalším a zrejme aj najlepším vysvetlením záhadného javu môže byť sopečná činnosť v oblasti spomínaného francúzskeho ostrova Mayotte v Indickom oceáne.

V poslednom období zistili blízko ostrova takzvaný zemetrasný roj, ktorý sprevádzali od mája stovky menších otrasov. Od júla sa však ich počet znížil a počas 11. novembra k žiadnym nedochádzalo.

Sopečná činnosť ostrova však hovorí aj o pohybe magmy pod zemským povrchom, ktorý mohol byť ovplyvnený podpovrchovým posunom kôry alebo prepadom magmatického kozubu. Všetky tieto deje spôsobili to, že sa ostrov posunul o šesť centimetrov na východ a o tri centimetre na juh.

Na záhadnú situáciu reagovala aj francúzska vládna geologická agentúra BRGM, podľa ktorej je pôvodcom seizmických vĺn z 11. novembra práve sopečná a tektonická činnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať