Vedci odhalili tajomstvo zvukov, ktoré vydávajú samce koál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koala
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Rakúski a austrálski vedci objasnili pôvod zvláštnych zvukov, ktoré vydávajú samce koál medvedíkovitých (Phascolarctos cinereus) v období párenia.

Zistili, že samce týchto vačkovcov majú veľmi dlhý hlasový trakt. Ten je navyše tak nezvyčajne špecializovaný, že koaly dokážu vydávať zvuky, vďaka ktorým znejú väčšie, než v skutočnosti sú.

Tím Bena Charltona z Universität Wien skúmal koaly v rezervácii Lone Pine v Queenslande, pričom okrem nahrávania ich zvukov taktiež naskenoval jedného samca. Týmto spôsobom odborníci zistili, že hrtan samcov leží v hrdle veľmi nízko.

Ide o vôbec prvý prípad takto nízko položeného hrtanu u vačkovcov. Predtým si vedci mysleli, že táto adaptácia je jedinečná iba pre ľudí, ktorí vďaka nej dokážu vyslovovať samohlásky,“ uviedol Charlton, podľa ktorého postavenie hrtanu u samcov koál však nie je jediným dôvodom, prečo znejú, akoby boli väčšie, než sú.

Svoju rolu zohráva aj dĺžka tohto traktu, vďaka ktorej vzniká väčšia ozvena. Intenzita zvukov, ktoré samce koál vydávajú, tak navodzuje dojem, že pochádzajú od zvieraťa väčšieho než je zubor, respektíve že ich hlasový trakt by mal dosahovať dĺžku až 50 centimetrov, čo je takmer dĺžka celého ich tela.

Vedci taktiež objavili v hrudnom koši koál sval, ktorý by mohol počas vydávania zvukov posúvať hrtan ešte o niečo nižšie, čím by samce mohli znieť ešte väčšie. Podľa Charltona sa tieto špecifické znaky u koál vyvinuli na zastrašovanie iných samcov, pričom existuje predpoklad, že tieto zvuky taktiež priťahujú samice. Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať