BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Líbyjskí povstalci sa sťahujú ďalej na východ od ropného prístavu Rás Lánúf na východe krajiny. Rebeli museli opustiť svoje posledné stanovište na okraji mesta a zriadiť ho o asi 20 kilometrov ďalej na východ.
Boje s vládnymi jednotkami Muammara Kaddáfího o kontrolu nad prístavom naďalej pokračujú, keďže povstalci povolali posily. Armáda podľa svedkov uskutočnila letecké aj pozemné útoky na Rás Lánúf vrátane jeho obytných štvrtí. Svedkovia však tvrdia, že väčšina mesta je opäť pod kontrolou vlády.
Opozičné sily opustili Rás Lánúf vo štvrtok po silnej ofenzíve Kaddáfího jednotiek. Presná situácia však nie je známa, keďže prebiehajúce boje na predmestiach znemožňujú prístup do mesta. Počet obetí či zranených sa preto tiež nedá zistiť. „Momentálne máme 10 mŕtvych a desiatky zranených, no tento počet bude oveľa vyšší. Myslíme si, že v oblasti je veľa mŕtvych,“ agentúre AFP to povedal miestny lekár Salím Langí s tým, že vládne jednotky zablokovali cesty a sanitkám nepovolili vstup do mesta.
Mesto Rás Lánúf, ktoré je strategickým bodom na ceste líbyjskej nafty na svetové trhy, sa dostalo do rúk opozície iba v piatok. Povstalci podľa posledných správ už podstatnú časť svojich zbraní odviezli z mesta na juh do púšte, aby ich uchránili pred likvidáciou po očakávanom útoku vládnych jednotiek. V obave pred vládnou ofenzívou prístav masovo opustili jeho obyvatelia.
OBRAZOM: SITUÁCIA V LÍBYI
Únia bude rokovať o Líbyi
V Bruseli sa v piatok uskutoční jednodňový summit lídrov európskej dvadsaťsedmičky. Hlavnou témou vrcholnej schôdzky, na ktorej sa zúčastní aj slovenská premiérka Iveta Radičová, bude diskusia o riešení situácie v Líbyi. Predstavitelia Európskej únie sa v predvečer summitu vo štvrtok v Bruseli stretli aj so zástupcami Severoatlantickej aliancie (NATO), s ktorými hovorili o možnosti vyhlásiť líbyjský vzdušný priestor za bezletovú zónu. Cieľom je zabrániť jednotkám vodcu Muammara Kaddáfího, aby uskutočňoval letecké nálety na mestá, ktoré ovládajú opoziční povstalci.
Ďalšou horúcou témou, o ktorej chcú diskutovať hlavy členských štátov, je prípadné uznanie Kaddáfího odporcov za oficiálnych predstaviteľov krajiny, čo už ako prvé urobilo v piatok Francúzsko. K tomuto kroku vyzvali úniu vo štvrtok aj poslanci Európskeho parlamentu (EP). V uznesení, za ktoré hlasovalo až 584 poslancov, sa uvádza, že členské štáty by mali byť pripravené aj na prijatie ďalších opatrení voči Kaddáfího režimu. Proti návrhu sa vyslovila len parlamentná menej početná skupina GUE/NGL zastupujúca niektorých socialistov a zelených. „Vieme, ako sa takéto intervencie začínajú, ale nikdy nevieme, ako sa skončia,“ uviedol ich poslanec Miguel Portas.
Okrem Líbye aj o eurovale
So zámerom podporiť líbyjských vzbúrencov pri prechode k demokracii a poskytnúť im medzinárodné uznanie parlament vyzval EÚ a jej vysokú predstaviteľku pre zahraničnú politiku EÚ Catherine Asthonovú, aby nadviazala vzťahy so zástupcami rebelov v Líbyjskej dočasnej prechodnej národnej rade. Poslanci zároveň ostro odsúdili hrubé a systematické porušovanie ľudských práv režimom a vyzvali Kaddáfího, aby okamžite odstúpil.
Okrem Líbye chcú účastníci piatkového summitu v Bruseli debatovať aj o vnútorných otázkach, najmä o opatreniach na posilnenie vlastných ekonomík a o možnom rozšírení tzv. eurovalu. Slovenská premiérka Radičová v stredajšom rozhovore pre agentúru Reuters podporila prípadné posilnenie úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ale iba v prípade, že jej obsahom nebude hotovostný vklad zo strany členov eurozóny s nižším úverovým ratingom. V súvislosti s Gréckom tiež Radičová poznamenala, že eurozóna by mala vypracovať pravidlá pre štátne bankroty, aby bola pripravená, ak sa niečo také stane. „Samozrejme riziko existuje. Preto potrebujeme mať pravidlá pre bankrot,“ konštatovala.