- aktualizované 4. februára 16:20
Vietor na Chopku už dosiahol silu orkánu, informoval o tom popoludní Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Vyplýva to z priemernej rýchlosti vetra podľa Beaufortovej stupnice sily vetra.
Na možný výskyt mimoriadne silného vetra v horách v okrese Brezno, a to miestami v polohách nad približne 1 800 metrov, upozornili meteorológovia už vopred. Podobnú silu môže vietor dosiahnuť v danej oblasti aj večer a počas noci.
Teplota môže klesnúť pod -20 stupňov
SHMÚ vydal viacero výstrah. Pre väčšinu územia Slovenska, s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja, a tiež niektorých okresov Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja, platí výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi.
V severných okresoch Žilinského a Prešovského kraja i v okrese Brezno je v platnosti výstraha druhého stupňa pred týmto javom.
Meteorológovia vystríhajú i pred snežením, a to najmä v okresoch na severe Žilinského a Prešovského kraja. Výstraha pred nízkymi teplotami bude v platnosti pre územie stredného Slovenska a niektoré okresy na východe.
Na severe Slovenska pretrváva vietor a sneženie ustálo, naďalej platí 2. kalamitný stupeň. Cesta I/18 je prejazdná (video+foto)
Pre okresy Rožňava, Gelnica, Spišská Nová Ves, Poprad, Brezno, Liptovský Mikuláš a Banská Bystrica je vydaná výstraha druhého stupňa a teplota v noci z nedele na pondelok tu môže podľa SHMÚ poklesnúť na -22°C. SHMÚ o tom informuje na svojej webstránke.
Vietor naberie veľkú silu
Na horách platí pred vetrom výstraha tretieho stupňa, v polohách nad približne 1 800 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť do 110 až 120 km/h, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán.
„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne,“ napísali meteorológovia.
V sobotu ráno SHMÚ zároveň upozornil na to, že v nižších polohách pod Tatrami už zaznamenali prudký až búrlivý vietor, s nárazmi od 70 do 100 km za hodinu.
„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené či strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ avizoval na sociálnej sieti.