PRAHA 8. marca (WEBNOVINY) – Česi sú s pôsobením Václava Klausa vo funkcii prezidenta skôr nespokojní. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Median pre MF DNES.
O niečo lepšie vyhliadky má Miloš Zeman, každý štvrtý opýtaný totiž verí, že bude lepším prezidentom než Klaus.
Tomu podľa prieskumu uškodilo najmä to, že neriešil korupciu, ale venoval sa prednostne mediálnym témam ako globálne otepľovanie a únia. Negatívne prispela i nedávna kontroverzná amnestia, uvádza portál iDNES.cz.
Václavovi Klausovi ostáva len dúfať, že s dlhším časovým odstupom bude spoločnosť jeho éru hodnotiť zmierlivejšie, než je tomu teraz.
Prieskum Medianu totiž ukázal, že takmer polovica dospelých Čechov (47 percent) jeho pôsobenie v úrade hodnotí ako zlé či skôr zlé. Chváli ho len 38 percent opýtaných, 15 percent nevie. Klausov predchodca a najväčší ideový oponent Václav Havel bol na konci svojho pôsobenia v prezidentskom úrade vnímaný opačne. V prieskume agentúry STEM z februára 2003 mu dôverovalo až 71 percent Čechov.
Odchádzajúci prezident Václav Klaus
Najnovší prieskum napriek tomuto nedopadol pre Klausa až tak zle. Vzhľadom k tomu, že dôvera v prezidenta spadla tento rok na historické minimum, sa dal očakávať aj omnoho horší výsledok.
Václava Klausa v piatok v úrade nahradil víťaz prvej priamej voľby českého prezidenta Miloš Zeman. Podľa prieskumu ľudia neočakávajú, že sa vyrovná Havlovi, ale Klausa predstihne. Verí tomu každý štvrtý respondent. Najväčšie pozitívne očakávania od neho pritom majú ľudia starší, s nižšími príjmami a nižším vzdelaním. Teda najsilnejšia skupina Zemanových voličov v prezidentských voľbách.
Profil Václava Klausa
Dvojnásobný český prezident Václav Klaus vo štvrtok odišiel z postu hlavy štátu.
Česi sa s bývalým prezidentom lúčili netypicky, keď hodili jeho repliku do Vltavy.
Václav Klaus sa narodil 19. júna 1941 na pražských Vinohradoch a spoločne s Václavom Havlom a Milošom Zemanom sa stal symbolom ponovembrovej doby. Klaus je vyštudovaný ekonóm. Pôsobil v Ekonomickom ústave Československej akadémie vied (ČSAV), odkiaľ bol prepustený s nálepkou protisocialistického živlu. Krátko pred pádom komunistického režimu začal pracovať v Prognostickom ústave ČSAV, kde pôsobil aj Zeman.
Do politiky vstúpil v novembri 1989, hneď po revolúcii. Stal sa ministrom financií a o rok neskôr aj predsedom Občianskeho fóra. Na jeho troskách vznikla v apríli 1991 Občianska demokratická strana (ODS), ktorej prvým predsedom sa stal takisto Klaus.
Václav Klaus počas návštevy Slovenskej republiky
V roku 1992 ODS vyhrala voľby a Klaus sa stal premiérom. Z funkcie odstúpil v decembri 1997. V rokoch 1998 až 2002 bol predsedom poslaneckej snemovne po tom, ako so Zemanom uzavrel kritizovanú opozičnú zmluvu. Po voľbách v roku 2002 rezignoval na post šéfa ODS, no o rok neskôr ho parlament prvýkrát zvolil za prezidenta. Funkciu sa mu podarilo obhájiť aj o päť rokov neskôr v poslednej parlamentnej voľbe prezidenta.
Práve jeho druhé funkčné obdobie bolo poznamenané viacerými škandálmi. Klausov silný euroskeptizmus sa prejavil otáľaním s ratifikáciou Lisabonskej zmluvy, ktorú podpísal ako posledný až pod tlakom európskych lídrov. Pamätná zostane aj jeho kuriózna krádež pera priamo počas tlačovej konferencie s čilským prezidentom.
Záver Klausovho pôsobenia na najvyššom poste poznamenala kritika za tvrdé slová na adresu jeho predchodcu Václava Havla a začiatkom roka aj sporná amnestia. Nespokojnosť s jeho pôsobením vyvrcholila podaním žaloby, ktorú Senát minulý týždeň schválil a bude sa ňou zaoberať ústavný súd.
Klaus je ženatý so Slovenkou a majú spolu dvoch synov. Pravidelne športuje, je odporcom fajčenia a fanúšikom tradičnej džezovej hudby. Známy je svojim odporom voči tvrdeniam o globálnom otepľovaní spôsobenom človekom. Svojím politickým štýlom si dokázal získať početné zástupy nezmieriteľných kritikov i verných prívržencov. Jeho meno je dodnes spojené s úspechmi i neúspechmi ekonomickej transformácie.