V Žiline bude štrajk, autobusy nebudú polhodinu premávať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žilina
Ilustračné foto Foto: SITA/Ľubomíra Černeková

ŽILINA 8. februára (WEBNOVINY) – V stredu nebudú v Žiline a okolí premávať autobusy, odborári KOVO tak pokračujú v protestoch proti pripravovaným zmenám Zákonníka práce. Medzi 14:30 a 15:00 sa zastaví celá mestská hromadná doprava v Žiline a zo žilinskej autobusovej stanice nebudú počas tejto polhodiny vychádzať žiadne prímestské spoje. Podľa šéfa odborového zväzu KOVO Emila Machynu štrajk v Žiline nebude namierený proti mestskému dopravnému podniku ani SAD Žilina, s ktorými majú odborári korektné vzťahy i dobrú komunikáciu. Cestujúcej verejnosti sa za štrajk v Žiline odborári vopred ospravedlňujú, no Machyna zdôrazňuje, že pripravované zmeny zákonníka práce sa týkajú 2,1 milióna pracujúcich a porušujú ich základné práva.

„Chceme sa všetkým občanom Žiliny ospravedlniť za to, že štrajkujeme, ale Zákonník práce je tak vážna norma, že je nutné urobiť takýto protest, aby si vláda uvedomila, že nesúhlasíme s takými zásadnými zmenami a oslabením práv zamestnancov a odborov, lebo tým pádom ľudia budú ozaj nevoľníci vo svojich fabrikách. Tento štrajk nie je namierený voči týmto zamestnávateľom, ale my nemôžeme vylúčiť ani jedného zamestnávateľa, napriek tomu, že s ním máme korektné vzťahy, lebo inak by sa potom možno v máloktorých podnikoch štrajkovalo. Ale ten Zákonník práce sa bude týkať všetkých a my musíme aj tých zamestnancov tých podnikov zapojiť do toho, aby to bolo cítiť a vidieť. A doprava je jedným z tých, ktorá určite je vidieť aj cítiť,“ uviedol Machyna.

V prípade potreby odborári nevylučujú ani generálny štrajk či referendum. Po Žiline pripravujú protesty aj v ďalších krajských mestách, najbližšie v Banskej Bystrici. Vo štvrtok však budú odborári rokovať s premiérkou Ivetou Radičovou a dúfajú, že pochopí argumenty a stiahne navrhované zmeny. „Nevylučujeme ani generálny štrajk v rámci jednotlivých rezortov, lebo tak vážna vec ako Zákonník práce a tie zmeny, ktoré sú, nemôžeme nechať len tak. Budeme sa brániť aj ako odbory aj ako zamestnanci, lebo je to jedno. Je to jedna skupina ľudí a vláda nás chce rozdeliť, že odbory sú niečo iné a zamestnanci niečo iné, nie je to tak, chce len urobiť niečo, aby nás oslabili. My budeme ľudí presviedčať, robiť protesty, aby sme ten Zákonník práce ustáli. Máme aj petičnú akciu, možnože vyhlásime aj referendum, aby sme aj takýmto spôsobom mohli presvedčiť vládu, že nie je to názor len pár ľudí, ale že väčšina ľudí si myslí, že ten Zákonník práce meniť netreba,“ povedal šéf odborárov KOVO Emil Machyna.

Dopravné podniky so štrajkom nesúhlasia, brániť mu však nebudú

Žilinský mestský dopravný podnik ako aj SAD Žilina nesúhlasia so stredajším polhodinovým štrajkom autobusov v Žiline a okolí, brániť však vodičom nebudú. Jedinou výnimkou budú spoje obsluhujúce automobilku Kia, pre hrozbu vysokých sankcií, títo vodiči majú striktný zákaz pripojiť sa k štrajku. „Spoločnosť SAD Žilina akceptuje právo občana v zmysle Ústavy SR na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov a vyjadrovať toto právo aj formou štrajku. Nemôžeme súhlasiť so spôsobom, keď protest proti Vládou SR pripravovaným zmenám v Zákonníku práce sa má riešiť cez súkromnú spoločnosť a to obmedzeniami dopravy, čím dôjde k narušeniu práv iných osôb- cestujúcich, resp. objednávateľov našich služieb- samosprávny kraj a mestá. V našej spoločnosti funguje sociálny dialóg, máme pre rok 2011 uzatvorenú Kolektívnu zmluvu a je zabezpečený medziročný rast miezd,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová.

S takouto formou protestu nesúhlasí ani Dopravný podnik mesta Žilina. „Vyhodnocujeme to tak, že aj cestujúci sú braní za akéhosi rukojemníka odborového zväzu. A nech by sme akokoľvek súhlasili s dôvodmi, pre ktorý štrajk organizujú, nemôžeme súhlasiť s touto formou. Samozrejme, pokiaľ sa vodiči zapoja do tohto štrajku, bude to mať výrazný dopad na dopravu v meste Žilina, jednak na mestskú hromadnú dopravu ale aj samotnú dopravu ako takú. My, samozrejme nemôžeme zakázať vodičom, aby sa zúčastnili tohto štrajku, je to ich právo, avšak vyslovujeme výrazný nesúhlas s touto formou. Je aj časť dopravy, ktorú sme striktne zakázali, aby sa vodiči nezúčastnili a to je doprava, ktorou zabezpečujeme zvoz a odvoz zamestnancov firmy Kia, keďže tam sú veľmi prísne zmluvné podmienky, pri ktorých nedodržaní nám hrozia veľké sankcie, tu sme vydali jednoznačný zákaz, aby sa títo vodiči zúčastnili tohto štrajku,“ povedal riaditeľ Dopravného podniku mesta Žilina Ján Barienčík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Machyna