BRATISLAVA 27. septembra (WBN/PR) – Ženské telo prechádza v období tehotenstva výraznými zmenami. Okrem tých viditeľných – akými sú rast bruška či zväčšenie pŕs – sú to i zmeny skryté. Tie budúca mamička zrejme pocíti aj v zmene chutí. Organizmus jej dáva najavo, že niečo potrebuje. V tehotenstve si telo vyžaduje zvýšený príjem niektorých vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú plodu rásť. Jedným z nich je i horčík. Jeho potreba sa v tehotenstve zvyšuje dokonca trojnásobne.
„Horčík podporuje rast plodu a kostry dieťatka, zároveň uvoľňuje svaly, preto pomáha predchádzať nepríjemným kŕčom, s ktorými sa v tehotenstve stretne takmer každá žena,“ vysvetľuje Mgr. Tina Zlatoš Turnerová z Wellness Teamu. „Pozitívne ovplyvňuje aj centrálnu nervovú sústavu budúcej mamičky i dieťatka, predovšetkým mozog a miechu,“ dopĺňa. Horčík sa v relatívne vysokom množstve koncentruje aj v materskom mlieku. V prvých dňoch po pôrode je ho až 42 mg / l, neskôr sa jeho množstvo zníži na približne 35 mg / l.
Horčík najčastejšie prijímame v bežne konzumovanej strave, avšak jeho množstvo v organizme sa vo zvýšenej miere spotrebúva najmä napr. pitím čierneho čaju, väčšiny farmaceutických prípravkov či vápnika ako umelého doplnku stravy. V bežne dostupných potravinách sa často podiel horčíka znižuje nešetrným pestovaním plodín alebo ich spracovaním. Jeme príliš veľa rafinovaných potravín bohatých na cukor a tuk, ktorý viaže v črevách horčík a zabraňuje tak jeho vstrebávaniu do krvi. Bohatým zdrojom horčíka je väčšina druhov orieškov. Pozor však na zvýšenú hladinu tuku v nich. Dôležitým zdrojom horčíka je aj melasa, pohánka, proso, morské riasy, strukoviny či špenát. Lepšie ako zo stravy sa však minerály vstrebávajú do organizmu z tekutín. Skvelým zvykom je preto pitie minerálnej vody bohatej na horčík, ktorá si zároveň zachováva nízku hladinu sodíka.