V T. Lomnici po búrke vytláčala voda poklopy na kanáloch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dážď
Foto: Ilustračné foto SITA/Ján Grajciarík

PREŠOV 21. júla (WEBNOVINY) – Hasiči v okresoch Poprad, Kežmarok, Prešov, Bardejov a Stará Ľubovňa v súvislosti s poveternostnou situáciu sa ani počas dnešnej noci nezastavili. Dážď a nárazový vietor im opäť narobili problémy.

V Tatranskej Lomnici po búrke silný tlak vody vytláčal poklopy na kanálových šachtách. V Ľubici v osade Záľubica v okrese Kežmarok voda zatápala hospodársku budovu a dvor, hasiči tu čerpali vodu zo suterénu domu. Prácu hasičom pridali aj popadané stromy.

V Prešove v starom meste na Francisciho ulici spadol orech na strechu rodinného domu. Polámané stromy na ceste odstraňovali aj v okresoch Bardejov a Stará Ľubovňa. Ako uviedla pre agentúru SITA operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Anna Hudáková, zranený nebol nikto. Cesty v Prešovskom kraji sú prejazdné.

Ľudia si pre povodne viac poisťujú svoje majetky

Júnové povodne zvýšili záujem občanov o poistenie majetku a nehnuteľností. Mnohí však stále využívajú dlhoročné poistky, pri ktorých im poisťovne nepreplatia škody vzniknuté pri víchrici a krupobití alebo sú nevýhodné pre škody spôsobené v záplavových oblastiach. Agentúru SITA o tom informovala Želmíra Koncošová zo spoločnosti Fincentrum.

„V tomto i minulom roku sme boli svedkami príbehov ľudí, ktorým poisťovňa odmietla vyplatenie poistného plnenia, pretože neboli poistení na krupobitie alebo na riziko povodní. Často sa stáva, že klient má napríklad zastaranú zmluvu s nízkou poistnou sumou. Keď sa poisťoval, hodnota bytu mohla byť 20 tisíc eur, ale dnes rovnaký byt stojí 100 tisíc eur, a tomu treba prispôsobiť aj poistnú zmluvu,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Fincentrum na Slovensku Milan Repka.

Povodne
Foto: SITA/Ján Grajciarík

Povodne a poistenie proti nim

Proti povodniam bol poistený minulý rok v priemere každý siedmy poškodený. Povodne pritom spôsobili škody za takmer 700 miliónov eur. „Pri povodniach je dôležité uvedomiť si, že problém sa nekončí opadnutím povodňovej vody. Potom nasleduje odstraňovanie a čistenie zvyškov, bahna a iných nánosov. V týchto prípadoch majú rôzne poisťovne rôzne krytie,“ prízvukuje analytik Ján Porázik.

„Riziko víchrice či krupobitia nie je automaticky zahrnuté v základnom balíku každej poisťovne. Ak si klient myslí, že v základnom balíku získa ochranu pred všetkými nepríjemnosťami, čaká ho nemilé prekvapenie. V prípade poistenia platí, že nápadne lacná poistka býva málokedy výhodná,“ upozornil Repka. Pri riziku povodní treba zohľadniť, či poisťovňa pracuje s povodňovými mapami a či poisťuje aj nehnuteľnosti v rizikových oblastiach. Podľa Repku je dobrou správou, ak si klient môže proti povodni poistiť nehnuteľnosť, ktorá bola vlani vytopená. Niektoré poisťovne to umožňujú aj bez vysokej prirážky.

Následky vodnej smršti v Karpatoch
Foto: SITA/BSK

Žilinský kraj

Hasiči v Žilinskom kraji sa v stredu počas búrok sprevádzaných prívalovým dažďom a silným vetrom nezastavili. K popadaným stromom, zatopeným objektom či odtrhnutej streche vyrazili celkovo 25-krát. „Počet výjazdov síce nie je taký vysoký, avšak počas niektorých výjazdov sa hasiči po vykonaní povodňových prác museli presunúť aj na iné miesta, kde bola potrebná ich pomoc,“ povedala žilinská krajská hovorkyňa hasičov Miroslava Ondrichová.

Odstraňovať popadané stromy z ciest museli v Martine, Bielom Potoku, Likavke, Čadci, Slanickej osade či Hutách. V Čadci ohrozovali nahnuté a polámané stromy aj rodinné domy a chodcov, v Dolnom Kubíne zahatali koryto potoka a v Makove museli hasiči zabezpečiť spadnutý elektrický kábel. Vodu zo zatopených pivníc rodinných domov odčerpávali v Liptovskom Mikuláši, Ploštíne, Palúdzke, Demänovej, Behárovciach, Dolnom Kubíne, Mútnom a Zákamennom.

V Žiline museli odčerpať zatopený podchod a križovatku a v Ružomberku elektrickú rozvodňu. V Turčeku po vybrežení potoka pieskovali vrecia a do potokom zaliatej Oravskej Poruby museli povolať aj hasičov zo žilinskej záchrannej brigády. V Liskovej vietor odtrhol strechu na budove futbalového štadióna, hasiči pomáhali dieru v streche s rozmermi 12 krát 13 metrov zalátať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať