V Šaštíne bude cez víkend svätodušná púť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tradičná púť v Šaštíne – Strážach
Slávenie svätej omše na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie na oltári pred bazilikou. Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii v Šastíne-Strážach. Šaštín, 15. september 2011. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Začne sa sobotným programom pre mladých, ktorý ukončí polnočná svätá omša. V nedeľu bude hlavnú svätú omšu celebrovať bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Púť pokračuje aj v pondelok, ktorý bude tradične venovaný seniorom a chorým. Svätú omšu bude celebrovať emeritný biskup Ján Sokol. Mottom tohtoročnej púte je myšlienka: Viera, ktorú nám hlásali svätí Cyril a Metod, sa už 250 rokov šíri z Baziliky v Šaštíne.

Šaštín je starobylým pútnickým miestom. V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes. Sochu Sedembolestnej Panny Márie počas tureckých vojen preniesli do blízkeho zámku a uschovali. Tu bola do začiatku 18. storočia, v roku 1710 ju znova uložili do kaplnky. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa pri nej mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu. Komisia preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám bol slávnostne posvätený v roku 1764. Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SokolStanislav Zvolenský