Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila začiatkom týždňa hrozivú štatistiku, v ktorej tvrdí, že znečistené ovzdušie zabilo v roku 2012 na celom svete vyše sedem miliónov ľudí. Futuristický návrh mrakodrapu z dielne ruských dizajnérov, ktorý „vdychuje“ oxid uhličitý a ďalšie plyny spôsobujúce skleníkový efekt a „vydychuje“ čistý kyslík, by túto neustále sa zhoršujúcu situáciu mohol zmeniť.
Mrakodrap budúcnosti s názvom Hyper Filter Skyscraper svojím tvarom pripomína púštne kaktusy. Je zložený z rúrovitých filtrov, ktoré sa starajú o čistenie ovzdušia. Rúry podobne ako rastliny nasávajú oxid uhličitý a ďalšie škodlivé plyny v ovzduší a vypúšťajú kyslík. Absorbované plyny sú zároveň rozdelené do zberných nádrží, kde sa dajú skladovať na budúce využitie v stavebnom a chemickom priemysle. Futuristické mrakodrapy by mali stáť v metropolách, v blízkosti tovární či diaľnic. Návrh, ktorý bol prihlásený do medzinárodnej súťaže architektonického magazínu eVolo Skyscraper Competition 2014, si odniesol zvláštne ocenenie.
Mrakodrapy budúcnosti
Do posledného ročníka súťaže hľadajúcej revolučné návrhy mrakodrapov, vďaka ktorým by sa otestovali moderné technológie posúvajúce architektúru do nových dimenzií, bolo prihlásených 525 projektov z 43 krajín. Uplynulý týždeň magazín eVolo zverejnil výsledky súťaže, ktorá bola opäť plná prekvapení.
Kým v predchádzajúcich ročníkoch si prvé miesto odniesol projekt mrakodrapu získavajúci energiu z bleskov či mrakodrap, ktorý svojou schopnosťou regulovať vodné toky dokáže zabrániť záplavám, tento rok porotu najviac zaujal návrh dreveného mrakodrapu. Yong Ju Lee z USA skombinoval tradičnú kórejskú architektúru s modernou víziou šplhajúcou sa do závratných výšok. Projekt s názvom Vernacular Versatility (Ľudová všestrannosť) tvorí drevená štruktúra s dláždenou strechou. Jej vlnitý tvar umožňuje kontrolovať množstvo slnečného žiarenia, ktoré vniká do budovy. Trámy drevenej štruktúry sú navrhnuté tak, že na ich spájanie nie sú potrebné žiadne klince ani skrutky. Kým tradičný kórejský dom „hanok“ má len jedno poschodie, Lee prispôsobil túto štruktúru na výškovú budovu, ktorá je estetická a účelová zároveň.
Na druhej priečke skončil projekt Marka Talbota a Daniela Markiewicza z USA, ktorý pre Detroit navrhli sebestačné kompaktné „mesto v oblakoch“. Jeho cieľom je zastaviť expanziu miest do šírky a namiesto budovania predmestí, z ktorých je doprava do centra sprevádzaná stresujúcimi dopravnými zápchami, stavať sebestačné „predmestia“ do výšky.
Tretie miesto si odniesol YuHao Liu a Rui Wu z Kanady za návrh mrakodrapu, „ktorý rastie“. Propagate Skyscraper (Množiaci sa mrakodrap) vychádza z nedávneho výskumu, ktorý naznačuje nový spôsob premeny oxidu uhličitého na pevný materiál. Mrakodrap by mal zachytávať plyny, ktoré by následne slúžili ako konštrukčný materiál na jeho vlastnú stavbu.
Okrem troch víťazných projektov porota ocenila ja ďalšie invenčné návrhy. Hoci väčšine z nich chýbajú reálne podklady a domyslenie detailov, ktoré zabránia v premene stavby na realitu, malý únik do sci-fi nezaškodí. Ponúkame krátky prehľad niekoľkých zo súťažných projektov.
Sand Babel
Solárna veža, na ktorej stavbu poslúži 3D tlačiareň a piesok. Veža by mala slúžiť ako ubytovňa vo výskumných lokalitách v púštnych oblastiach.
Klimatologická veža
Má slúžiť ako výskumné centrum, ktoré vyhodnocuje mestskú meteorológiu a upravuje životné prostredie pomocou mechanického inžinierstva.
Launchspire
Veža postavená na elektromagnetickom vertikálnom akcelerátore, ktorá má znížiť závislosť lietadiel od uhľovodíku počas vzlietnutia.
Hyper-rýchlostná vertikálna železničná stanica
Vertikálny ochranár dažďových pralesov
www.evolo.us