V Rooseveltovej nemocnici začali operovať s robotom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, operácia
Foto: Ilustračné foto: SITA/FNLP

BANSKÁ BYSTRICA 15. marca (WEBNOVINY) – Lekári Rooseveltovej nemocnice sa stali priekopníkmi robotickej chirurgie na Slovensku. V pondelok vykonali prvú operáciu s použitím robotického systému da Vinci, konkrétne prostatektómiu – odstránenie rakovinou postihnutej prostaty. Na dnešok naplánovali ďalšie tri robotické operácie. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Michal Bucek, robotický systém da Vinci si nemocnica zatiaľ požičala na pol roka. Verí však, že dovtedy sa jej podarí od štátu a od sponzorov získať peniaze na jeho kúpu.

„Ešte pred kúpou je toto cesta, ako si to vyskúšať a pripraviť tímy, ktoré budú môcť hneď začať pracovať,“ povedal Bucek s tým, že robotický systém budú využívať tri chirurgické tímy – z urológie, chirurgie a gynekológie. Vedúci tímov absolvovali ešte pred zapožičaním robota školenie v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem.

Robotický systém sa skladá z operačnej, ovládacej konzoly a videosystému, ktorý operatérovi zaisťuje zväčšený trojdimenzionálny obraz operačného poľa. Lekár ovláda operačné nástroje pomocou ovládacej konzoly. V porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou zaisťuje robotický systém vyššiu presnosť a spoľahlivosť, nemá problém chvejúcich sa rúk.

Operácia
|Počet lekárov na stotisíc obyvateľov. Zdroj: NCZI|Počet sestier na stotisíc obyvateľov. Zdroj: NCZI Foto: FreeImages.com

Dochádza k menšiemu poškodeniu okolitých tkanív, čo skvalitňuje zotavenie pacienta po operácii. Využíva sa hlavne na operácie hlboko v panve, prevažne na odstraňovanie nádorov. Gro výkonov budú aj v Rooseveltovej nemocnici tvoriť operácie prostaty, po ktorých na rozdiel od klasických zákrokov nie sú následkom inkontinencia a erektilná dysfunkcia. Bucek pripomenul, že na Slovensku pribúda ročne okolo 2 000 nových prípadov rakoviny prostaty.

Prednosta Urologickej kliniky v Rooseveltovej nemocnici Vladimír Baláž komentoval prvú operáciu pomocou robota ako splnenie sna. „Je to najlepší spôsob, aký je momentálne dostupný. Je to úplne iný typ medicíny, dostávate sa do 21. storočia,“ povedal Baláž. Rozdiel oproti klasickej medicíne prirovnal rozdielu v jazde mercedesom a starým trabantom.

Za požičanie systému, ktorého cena je podľa Buceka okolo 2,66 milióna eur, zaplatí Rooseveltova nemocnica mesačne 500-tisíc českých korún, ktoré získala od sponzorov. V prípade kúpy má byť kúpna cena nižšia o zaplatené nájomné. „Vo svete to nie je žiadna novinka, je smutné, že je to novinkou na Slovensku,“ uviedol Bucek. Pripomenul, že sme jednou z posledných krajín v Európskej únii, kde sa robotické operácie nevykonávali a napríklad v Česku majú deväť takýchto robotov. Vo svete sa v súčasnosti používa 1 752 robotov, z toho v USA 1 285 a v Európe 316. „Pacienti tak či tak majú na túto operáciu pri tých diagnózach nárok. Budú ju hľadať, a keďže sme členmi Európskej únie, tak sa pôjdu dať operovať inde a poisťovňa to zaplatiť musí,“ povedal Bucek.

Pomocou robota plánujú v Rooseveltovej nemocnici vykonávať denne minimálne dve operácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať