BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Hlavným bodom piatkovej časti kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) bude hlasovanie o dejisku svetového šampionátu 2016. O usporiadanie MS 2016 sa uchádzajú Dánsko, Rusko a Ukrajina.
Dáni by chceli zorganizovať majstrovstvá sveta v Kodani a Herningu. Do boja o usporiadanie šampionátu si pripravili špeciálny nápad. Hlavným dejiskom podujatia by mal byť národný futbalový štadión Parken v Kodani, ktorý má zaťahovaciu strechu. Počas šampionátu by štadión pre 42-tisíc divákov premenili na ľadovú arénu. Dáni by chceli ľadovú plochu postaviť pri tribúne za jednou z bránok, využili by tak aj ďalšie dve tribúny. Zo štvrtej strany plánujú postaviť mobilné tribúny.
Zvyšok štadióna by tvorilo zázemie, šatne, tlačové stredisko a priestory pre VIP hostí. Takto prerobený štadión Parken by mal kapacitu 15-tisíc miest. Druhé dejisko, Herning, je vzdialené od Kodane 300 km, v meste majú multifunkčnú arénu Boxen pre 12-tisíc divákov. Dánsko ešte nehostilo turnaj elitnej kategórie MS, v roku 2016 by ho chcelo privítať v termíne od 6. do 22. mája.
Rusko vstupuje do kandidačného boja s dvojicou miest Moskvou a Petrohradom a sloganom „Rusko víta svetový ľadový hokej“. Najúspešnejšia krajina v histórii MS verí, že šampionát zorganizuje opäť po deviatich rokoch. Kandidatúru podporí aj premiér Vladimir Putin. Rusi navrhujú pre rok 2016 termín 29. apríl až 15. máj. Obe arény sú hokejovým fanúšikom dostatočne známe.
V roku 2007 sa hralo na Chodynských poliach pre 13 577 divákov, Ľadový palác v Petrohrade postavili pre MS 2000. Rozpočet majstrovstiev sveta by mal byť 13,7 milióna eur.
Ukrajinci chcú svetový hokejový šampionát v roku 2016 zorganizovať v Kyjeve. Uchádzali sa už o MS 2015, vtedy však neuspeli v súboji s Českom. Ukrajinci veria v nárast popularity hokeja po tom, čo postavili viaceré nové arény. V Kyjeve by sa hralo v Paláci športu pre 7000 divákov a v novej hale pre 15-tisíc fanúšikov, ktorú otvoria v roku 2015.
Šampionáty nižších divízii od budúcej sezóny po novom
Delegáti výročného kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) vo štvrtok na svojom rokovaní v Bratislave schválili zmeny v programe majstrovstiev sveta, ktoré budú mať dosah na nižšie divízie už od budúcej sezóny. Zmeny v štruktúre šampionátov a postupových kľúčov schválili jednomyseľne všetky členské krajiny IIHF. Vďaka novinke budú hrať reprezentácie na úrovniach, ktorým zodpovedá súčasný rozvoj hokeja v ich krajine.
Od sezóny 2011/2012 sa štruktúra šampionátov vo všetkých vekových kategóriách mení na vertikálnu, čo znamená, že napríklad A a B-skupina I. divízie už nebudú rovnocenné, ale na seba nadväzujúce. Rovnako to bude aj v nižších divíziách. Doteraz v každej z nich hralo po dvanásť tímov vo dvoch skupinách. Odteraz bude šesť najlepších mužstiev v divízii nasadených do A-skupiny, v ktorej sa bude bojovať o postup do vyššej kategórie, a druhých šesť v B-skupine, kde sa bude hrať o účasť v A-skupine. IIHF chce týmto krokom zvýšiť atraktivitu zápasov. Po novom postúpia z A-skupiny I. divízie do elitnej kategórie prvé dva tímy, z A-skupiny II. divízie sa kvalifikujú najlepší dvaja do B-skupiny I. divízie. Je to prvá zmena štruktúry MS od roku 2000. Tieto zmeny platia pre všetky vekové kategórie. Definitívne zloženie jednotlivých skupín schvália v Bratislave v sobotu 14. mája.
Organizátori jednotlivých turnajov teraz dostanú spoločne s účastníkmi dokopy 15,8 milióna švajčiarskych frankov. Doteraz bola suma rozdielna, delila sa podľa dôležitosti podujatia. Na kongrese IIHF schválili aj zmeny a doplnky stanov organizácie či minimálne štandardy pre účasť na majstrovstvách sveta chlapcov a dievčat do 18 rokov. Informovala o tom internetová stránka
Navrhované rozdelenie do jednotlivých skupín podľa novej štruktúry MS v hokeji:
A-skupina I. divízie: Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, Veľká Británia, Japonsko, Ukrajina
B-skupiina I. divízie: Kórejská republika, Poľsko, Holandsko, Litva, Rumunsko, Austrália
A-skupina II. divízie: Španielsko, Estónsko, Chorvátsko, Nový Zéland, Srbsko, Island
B-skupina II. divízie: Belgicko, Čína, Mexiko, Bulharsko, Izrael, JAR
III. divízia: KĽDR, Írsko, Turecko, Luxembursko, Grécko, Mongolsko