V parlamente aj o návrhu zákona o pôvode majetku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Dva návrhy zákona o preukazovaní pôvodu majetku, o ktorých sa očakáva búrlivá diskusia, prerokujú poslanci na 48. schôdzi začínajúcej sa dnes popoludní v parlamente. Vládny návrh vypracoval Robert Fico, ktorý ním chce naplniť predvolebný prísľub a druhý poslanec za KDH Daniel Lipšic. Obidve normy sú podmienené novelizáciou Ústavy SR. Nejde o prvý pokus. Národná rada schválila zákon o preukazovaní pôvodu majetku už v roku 2005, no Ústavný súd SR rozhodol v roku 2008 o jeho protiústavnosti. Po celý ten čas bola jeho účinnosť pozastavená. Proti zákonu dlhodobo vystupujú vládne ĽS-HZDS aj SNS.

Poslancov čaká na februárovej schôdzi vyše stovka návrhov. Viacerí zákonodarcovia využívajú začínajúce sa rokovanie ako poslednú možnosť v tomto volebnom období predložiť svoje normy a dohnať iniciatívu v legislatívnej oblasti. Okrem aktuálnej schôdze ich čaká už iba jedna klasická pracovná v marci. Na poslednom májovom rokovaní sa budú poslanci pracovnými záležitosťami zaoberať len minimálne. Živá diskusia sa okrem návrhov o preukazovaní pôvodu majetku očakáva aj k návrhu zákona o obecnom zriadení, či o návrhu z dielne národniarov Jána Slotu a Rafaela Rafaja o podpore vlastenectva. Poslanci majú na stoloch tiež dva návrhy na prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní, a to novelu o službách zamestnanosti a novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Prerokujú aj návrh na vyslanie strážnej jednotky do vojenskej operácie ISAF v Afganistane a na zmenu mandátu príslušníkov Ozbrojených síl SR v operácii. Vypočujú si Správu o nákupe pandemickej vakcíny, ktorú uvedie minister zdravotníctva Richard Raši.

Plénum má v tomto roku za sebou už tri mimoriadne schôdze, na dvoch odvolávali ministrov dopravy a vnútra Ľubomíra Vážneho a Roberta Kaliňáka. Na ďalšej hlasovali o zmenách vyvolaných problémami so zavedením mýtneho systému. Smer-SD už v pondelok avizoval, že v prípade dohody spolu s ĽS-HZDS a SNS navrhnú mimoriadnu schôdzu k financovaniu SDKÚ-DS. Predseda najsilnejšej vládnej strany a premiér Robert Fico pripustil, že do úvahy prichádza vyvodenie zodpovednosti voči funkcionárom SDKÚ-DS v orgánoch parlamentu, čo by sa týkalo predovšetkým podpredsedu národnej rady Milana Horta.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicMilan HortRobert Fico
Firmy a inštitúcie ISAF Medzinárodné bezpečnostné a pomocné sily