Odporúčame:
Grécko by nakazilo aj iné krajiny, eurozónu nesmie opustiť
Eurozóna sa možno rozdelí pre nemecké požiadavky
Grécka vláda prežila kľúčové hlasovanie o dôvere
Únia sa pripravuje aj na možnosť odchodu Grécka z eurozóny
Peniaze budeme potrebovať v decembri, urguje grécky minister
Únia odmieta spochybňovanie záverov krízového summitu
Grécky premiér nechápe kritiku únie, o referende vraj vedela
Podľa informácií, ktoré vo večerných hodinách zverejnila verejnoprávna televízia, by malo byť zloženie dočasnej vlády vrátane jej predsedu známe v utorok, keď odstupujúci premiér Geórgios Papandréou a líder opozičnej konzervatívnej strany Nová demokracia Antónis Samarás plánujú zavŕšiť vzájomné rokovania.
Vládny hovorca Elías Móssialos vo svojom vyhlásení potvrdil, že Papandréou ako zástupca vládnucich socialistov a Samarás v otázke nového premiéra dosiahli „pozitívnu zhodu“, ďalšie podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.
Grécke médiá o výsledku rokovaní špekulovali už počas dňa, pričom za najpravdepodobnejšieho kandidáta na post šéfa dočasnej vlády označili bývalého viceprezidenta Európskej centrálnej banky Loukása Papadímosa.
Ten už medzičasom priletel do Atén zo Spojených štátov, prijatie nevďačnej úlohy však údajne podmienil splnením viacerých požiadaviek. Jednou z nich by mal byť aj otvorený termín predčasných volieb, aby mala vláda čas na dokončenie rokovaní s Európskou úniou o najnovších protikrízových opatreniach. Papandréou a Samarás sa však v nedeľu predbežne dohodli na tom, že voľby sa uskutočnia 19. februára.
Odchod Papandréoua
Grécky premiér Geórgios Papandréou sa v nedeľu večer dohodol s opozičným lídrom Antónisom Samarásaom a gréckym prezidentom Károlosom Papoúliasom na vzniku novej koaličnej vlády, ktorej úlohou bude schválenie najnovšieho krízového plánu a priviesť krajinu k predčasným voľbám. Hlavné grécke politické strany sa v noci na pondelok dohodli, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 19. februára. Informovalo o tom ministerstvo financií.Dohoda vzišla z nočného stretnutia predstaviteľov socialistickej strany PASOK a pravicovej Novej demokracie. Papandréou súhlasil so svojim odchodom z funkcie.
Únia zatlačila
Tlak na Grécko v nedeľu vystupňovala aj Európska únia. Eurokomisár pre menové záležitosti Oli Rehn zopakoval, že si neželá odchod Atén z eurozóny.
„Vyzvali sme na vytvorenie vlády národnej jednoty a veríme, že je to presvedčivý spôsob k obnoveniu dôvery a splneniu záväzkov,“ povedal v nedeľu Rehn. Nezabudol dodať, že Grécko minulý týždeň otriaslo dôverou partnerov v eurozóne a vykročilo na cestu k jej opusteniu.
Grécky premiér povedal, že koaličná vláda by mala zaručiť schválenie prijatia pomoci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá je záchranným lanom pre krajinu a hlavným bodom programu eurozóny, ktorého cieľom je nedovoliť, aby kríza zasiahla väčšie ekonomiky.