KÁHIRA 14. augusta (WEBNOVINY) – Egypt vyhlásil v stredu výnimočný stav pre neutíchajúce násilie, ktoré sa rozšírilo už do viacerých častí krajiny.
Mimoriadne opatrenie potrvá mesiac, informovali zástupcovia prezidentskej kancelárie v televíznom prejave. Egyptská vláda vyhlásila v hlavnom meste a iných častiach krajiny taktiež zákaz nočného vychádzania. Opatrenie bude platiť v čase od siedmej večer do šiestej ráno na území Káhiry ako aj ďalších 13 z 27 takzvaných guvernorátov Egypta (Alexandria, Asijút, Bání Suvajf, Buhajra, Fajjúm, Gíza, Ismáilíja, Kená, Minjá, Severný Sinaj, Južný Sinaj, Suez a Suhag).
Obrazom: V Egypte to vrie, násilností pribúda
Zákaz by mal trvať jeden mesiac, rovnako ako výnimočný stav, ktorého zavedenie kancelária dočasného prezidenta Adlího Mansúra zdôvodnila „ohrozením bezpečnosti a poriadku v krajine“.
Dôvodom zavedenia výnimočného stavu je „ohrozenie bezpečnosti a poriadku v krajine z dôvodu úmyselnej sabotáže a útokov na súkromné a verejné budovy a strát na životoch, ktoré majú na svedomí extrémistické skupiny“.
Nepokoje v Káhire naživo:
Hlásia stovky až tisíce mŕtvych
Stovky až tisíce ľudí prišli v stredu o život pri zásahu bezpečnostných síl proti protestujúcim prívržencom zosadeného prezidenta Muhammada Mursího. Podľa agentúry AFP si násilie vyžiadalo najmenej 124 obetí, Moslimské bratstvo však hovorí až o 2200 mŕtvych a vyše 10-tisíc zranených.
Medzi osobami, ktoré podľahli strelným poraneniam, je údajne 17-ročná dcéra jedného z vodcov Moslimského bratstva Muhammada al-Baltádžího ako aj 61-ročný kameraman britského spravodajského kanála Sky News.
Po zásahoch na káhirskom Námestí Rábiu al-Adavijju a Námestí egyptskej obrody (Mídán Nahadat Masr) Moslimské bratstvo vyzvalo Egypťanov na masové demonštrácie, aby odsúdili „masakru“ spáchanú na jeho prívržencoch.
Policajný zásah sa uskutočnil v dvoch táboroch Mursího prívržencov. Bezpečnostné sily tábory nadránom obkľúčili a proti tisícom kempujúcim demonštrantom použili slzotvorný plyn. Počas následných stretov bolo z táborov počuť streľbu z automatických zbraní, zatiaľ čo stovky demonštrantov sa rozpŕchli do okolitých ulíc. Zásah v skorých ranných hodinách mnohých prekvapil, keďže predstavitelia predtým ohlásili „postupné“ kroky.
Video: Násilnosti v Egypte
https://www.youtube.com/watch?v=8s35f9L3XIw
Zatvorili pyramídy v Gíze
Násilné strety medzi Mursího podporovateľmi a bezpečnostnými silami už hlásili aj z iných častí Egypta, pričom došlo aj k niekoľkým útokom na kostoly, čo malo byť podľa kresťanských aktivistov „pomstou“ islamistov za spoluprácu s novým vedením.
V samotnej Káhire medzitým demonštranti podľa svedkov zablokovali niekoľko komunikácií a snažia sa vybudovať nový tábor.
Turisti prichádzajúci v týchto dňoch do Egypta nebudú môcť navštíviť najvyhľadávanejšie pamiatky v krajine, svetoznáme pyramídy v Gíze. Zavreté až do odvolania zostane aj káhirské múzeum a tiež múzeá v druhom najväčšom meste Alexandria, informuje v stredu tlačová agentúra RIA Novosti.
Zastavili vlakovú dopravu do Káhiry
Dočasný prezident Adlí Mansúr požiadal bezpečnostné zložky, aby „prijali všetky nevyhnutné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a poriadku“. Nespresnil však, aké konkrétne opatrenia budú výnimočný stav sprevádzať.
Egypt v stredu zastavil všetku vlakovú dopravu do Káhiry a z nej, aby tak zabránil stúpencom zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího zhromažďovať sa. „Vlaková doprava do Káhiry a z Káhiry bola až do odvolania vo všetkých smeroch z bezpečnostných dôvodov zastavená s cieľom zabrániť mobilizácii ľudí,“ uviedli zodpovedné úrady.
Od zosadenia Mursího začiatkom júla už prišlo o život vyše 300 ľudí. Egyptská spoločnosť je momentálne radikálne rozdelená na exprezidentových prívržencov a odporcov, pričom obe strany organizujú pravidelné demonštrácie.
Vodca egyptských liberálov abdikoval
Vodca egyptských liberálov Muhammad al-Barádií odstúpi z funkcie viceprezidenta pre zahraničné vzťahy vo vláde vymenovanej po zosadení prezidenta Mursího armádou. Svoje rozhodnutie v stredu oznámil v liste adresovanom dočasnému prezidentovi Mansúrovi, ktorý získala tlačová agentúra AFP.
„Stalo sa priťažkým niesť naďalej zodpovednosť za rozhodnutia, s ktorými nesúhlasím a ktorých následkov sa obávam,“ napísal popredný odporca Mursího známy tiež ako nositeľ Nobelovej ceny mieru či bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Dodáva, že straty na životoch zaťažujú jeho svedomie, a to najmä preto že sa im podľa jeho názoru „dalo zabrániť“. „Z toho, čo sa dnes odohralo, žiaľ vyťažia tí, ktorí podnecujú k násiliu a teroru – extrémistické skupiny,“ upozorňil.
Svet je pobúrený
Zásah egyptských bezpečnostných síl proti prívržencom zosadeného prezidenta Muhammada Mursíhookrem európskych krajín odsúdili aj Irán, Katar alebo Turecko. Vyhlásenia tamojších vlád vyjadrujú znepokojenie nad použitím sily proti demonštrantom okupujúcim káhirské námestia
„Som hlboko znepokojený stupňujúcim sa násilím a nepokojmi v Egypte… Odsudzujem používanie sily pri rozháňaní protestov a vyzývam bezpečnostné sily, aby konali so zdržanlivosťou,“ vyhlásil britský minister zahraničných vecí William Hague.
Francúzsko a Nemecko nepripisujú zodpovednosť za situáciu žiadnej zo strán, pričom obe vyzývajú na upokojenie. Nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle požaduje „okamžitý návrat všetkých politických síl k rokovaniam a odvrátenie stupňovania násilia“.
Znepokojenie vyjadril aj hovorca vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej, podľa ktorého násilie nie je cestou k vyriešeniu krízy v Egypte.
Diplomacia Kataru ako jedného z hlavných podporovateľov Moslimského bratstva „dôrazne odsudzuje prostriedky, ktoré použili proti pokojným demonštrantom… a ktoré viedli k usmrteniu neozbrojených nevinných ľudí“.
Turecko stojace takisto na strane Mursího požaduje bezodkladnú reakciu medzinárodného spoločenstva na „neprijateľný“ postup egyptských orgánov. „Medzinárodné spoločenstvo, predovšetkým Bezpečnostná rada OSN a Liga arabských štátov, musí bezodkladne konať, aby zastavilo túto masakru,“ uviedla vo vyhlásení kancelária tureckého premiéra.
Výraz „masakra“ použil aj Irán, ktorý „pozorne sleduje trpké udalosti v Egypte“ a varuje pred „vážnymi následkami“.
Na krviprelievanie zatiaľ nereagovali Spojené štáty, ktoré predtým vyjadrili podporu novému egyptskému vedeniu dosadenému armádou a odmietajú označovanie Mursího zosadenia za puč.