V Egypte úradol slzotvoroný plyn, ukončil násilné strety

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nepokoje v Egypte
Egyptské bezpečnostné sily zastrelili v sobotu v skorých hodinách najmenej 70 stúpencov zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího. Televízna stanica al-Džazíra informovala, že pri ranných násilnostiach pri káhirskej Mešite Rábiju al-Adavíju zomrelo 120 ľudí a 4 500 utrpelo zranenia. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 13. augusta (WEBNOVINY) – Egyptská polícia v utorok použila slzotvorný plyn v snahe ukončiť šarvátky medzi podporovateľmi zosadeného prezidenta Muhammada Mursího a obyvateľmi v centre Káhiry po tom, ako desiatky učencov spriaznených s Mursího Moslimským bratstvom vykázali z budovy ministerstva pre náboženské nadácie.

Informovali o tom spravodajcovia tlačovej agentúry AFP a nemenovaný oficiálny zdroj. K učencom sa podľa nich pridali demonštranti sympatizujúci s Mursím, ktorí poškodzovali priečelia obchodov.

Rozhnevaní obyvatelia do nich hádzali kamene a na viacerých uliciach došlo k potýčkam. Islamisti medzitým v Káhire demonštrovali pred budovami niekoľkých ministerstiev a pokračujú tiež v okupácii dvoch veľkých námestí, hoci vedenie dosadené armádou opakovane vyzvalo na ich uvoľnenie.

Egyptské súdy v pondelok predĺžili Mursímu o ďalších 15 dní vyšetrovaciu väzbu, ktorá súvisí s jeho údajnou kolaboráciou s palestínskym islamistickým hnutím Hamás. Prezidenta zadržiavajú na neznámom mieste už od 3. júla, keď ho zbavila moci armáda, do vyšetrovacej väzby ho však umiestnili až 26. júla.

Oficiálnym dôvodom je podozrenie, že v spolupráci s Hamásom sa počas revolúcie začiatkom roka 2011 podieľal na útokoch na policajné stanice a organizovaných útekoch zadržiavaných islamistov z väzníc. Nepokoje vyvolané Mursího zosadením si už vyžiadali viac ako 250 mŕtvych.

Moslimské bratstvo je pripravené rokovať o kríze

Egyptské Moslimské bratstvo je pripravené zúčastniť sa na rokovaniach o politickej kríze, ak bude súhlasiť s podmienkami. Informoval o tom v utorok hovorca hnutia.

„Ak sa budú držať pravidiel, ktoré žiadame, áno,“ povedal hovorca Gehad al-Haddád pre agentúru Reuters. Podľa jeho slov však musia byť rozhovory, ktoré sprostredkúva vedúca islamská inštitúcia al-Azhar, založené na „obnovení ústavnej legitimity“.

Univerzita al-Azhar minulý týždeň oznámila, že vyzve na rokovania ohľadom krízy v krajine po tom, čo medzinárodné úsilie v tomto smere zlyhalo. Al-Haddád však uviedol, že zatiaľ na stole žiadnu iniciatívu nemajú. Navrhované rokovania sú jediným verejne deklarovaným úsilím ukončiť krízu mierovou cestou.

Hovorca bratstva tiež uviedol, že by odmietli akúkoľvek iniciatívu veľkého šejka Ahmada at-Tajjiba, pretože podporoval zvrhnutie islamistického prezidenta Muhammada Mursího armádou. Al-Hadád povedal, že namiesto neho sú v kontakte s inými predstaviteľmi z al-Azharu.

Násilie v Egypte si od začiatku júla, keď armáda po masových protestoch zbavila Mursího moci, vyžiadalo už životy vyše 250 ľudí. Mursí sa stal prvým slobodne zvoleným prezidentom v júni 2012, 16 mesiacov po tom, čo po takmer 30 rokov vlády ľudové povstanie od moci odstavilo Husního Mubaraka. Od Mursího pádu sa krajina zmieta v politickej kríze.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať