BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – V bratislavskej Dúbravke zničili umelecké dielo, upozornil dnes na to predseda Slovenskej výtvarnej únie Pavol Kráľ.
Ide o keramický reliéf od Antona Galka a jeho manželky Anny Galkovej z roku 1976, ktorý sa nachádzal na jednej zo stien budovy na Ulici M. Sch. Trnavského 10.
Anna Galková v utorok pre agentúru SITA uviedla, že o akýchkoľvek zásahoch do ich diela neboli informovaní. „Už som tadiaľ dávno nešla, musíme sa teraz s manželom dohodnúť a informovať, čo sa robí v takej situácii,“ povedala.
Ako uviedla Ľubica Vladovičová z dúbravského stavebného úradu, stavebník požiadal o povolenie na rekonštrukciu objektu bývalých potravín v Dúbravke, v ktorom má v budúcnosti vzniknúť prevádzka Tesco Expres. Vladovičová dodala, že v projektovej dokumentácii k prácam nebolo uvedené, že sa na budove nachádza umelecké dielo.
Obrazom: Demolácia umeleckého diela
Keby to boli na stavebnom úrade vedeli, podľa Vladovičovej by žiadali stanovisko od autorov diela. Hovorkyňa spoločnosti Tesco Stores SR Zuzana Lošáková uviedla, že nejde o práce ich spoločnosti a Tesco bude v budove iba v nájme. Zároveň dodala, že meno jej vlastníka zverejniť nemôže. Agentúre SITA sa s ním zatiaľ nepodarilo skontaktovať.
Na ničenie diela upozornila aj Dominika Belanská zo Spolku architektov Slovenska. „Pri rekonštrukcii budovy známej ako Brestovka robotníci ničili kladivami keramický reliéf, a to bez toho, aby upovedomili autorov alebo rešpektovali autorské právo,“ uviedla.
To, že v Dúbravke ničia umelecké dielo, si všimol jej priateľ. „Okamžite sme zavolali políciu, tá podľa mojich informácií na mieste spísala zápisnicu s konateľom spoločnosti, ktorá vykonáva rekonštrukciu,“ uviedla Belanská.
Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Kariny Považanovej polícia vec na mieste preverila. „Vykonaným preverovaním na mieste ako aj na príslušnom miestnom úrade nebolo v tejto súvislosti zistené protiprávne konanie patriace do kompetencie policajného zboru,“ uviedla.
Dielo Antona Galka a jeho manželky Anny Galkovej je z roku 1976, ide o keramický reliéf s rozmermi približne 3 x 4,5 metra. Ničenie umeleckých diel označil predseda Slovenskej výtvarnej únie Pavol Kráľ za smutné. „V súčasnosti nevzniká tak veľa umeleckých diel, aby sme si ich ničili,“ uzavrel.