V ďalších dvoch dedinách boli novembrové voľby neplatné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komunálky
Spočítavanie hlasov po voľbách do orgánov samosprávy obcí vo volebnej miestnosti na Jelačičovej ulici v Bratislave. O 20:00 sa zavreli volebné miestnosti a začalo sa spočítavanie hlasov. Bratislava, 27. november 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Vlaňajšie novembrové voľby starostu v kysuckej Oščadnici vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné.

„Ústavný súd Slovenskej republiky voľby starostu obce Oščadnica, konané 27. novembra 2010, vyhlasuje za neplatné,“ uvádza sa v rozhodnutí súdu z 2. marca.

Súd tak po troch mesiacoch vyhovel volebnej sťažnosti dovtedajšieho starostu Miloslava Šulgana, ktorý namietal neústavnosť a nezákonnosť volieb. Ten zároveň požiadal Ústavný súd SR, aby až do rozhodnutia neumožnil novozvolenému starostovi Mariánovi Plevkovi vykonávať funkciu. Žiadosť o takéto predbežné opatrenie však súd ešte v januári zamietol a Plevko sa tak na pár týždňov ujal vedenia obce.

Miloslav Šulgan, ktorý v novembrových komunálnych voľbách prehral len o šesť hlasov, žiadal preveriť 28 neplatných lístkov i regulárnosť volieb. V takmer šesťtisícovej lyžiarsky známej obci malo o post starostu záujem až deväť kandidátov. Z 4 362 oprávnených voličov prišlo k volebným urnám 2 477. Volebné komisie posúdili, že 28 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo neplatných. „Okrskové volebné komisie postupovali rozdielne pri posudzovaní platnosti hlasovacích lístkov. Napríklad niektoré komisie posúdili ako neplatné hlasovacie lístky také, v ktorých bolo poradové číslo kandidáta vyznačené nie zakrúžkovaním, ale krížikom a niektoré takúto úpravu hlasovacieho lístka posúdili ako platný hlasovací lístok. Uvedený postup je v rozpore s volebným zákonom a zároveň vytvára nerovný prístup, ktorý je principiálne zakázaný,“ uviedol v sťažnosti Šulgan.

Využili policajta

Pochybnosti nad regulárnosťou volieb či možným zásahom do výsledku volieb dokumentoval dovtedajší starosta aj takto: „Cca o 23:00 zabúchal na dvere okrskovej volenej komisie v okrsku č. 6 policajt štátnej polície, ktorý je známy Mariána Plevka s tým, že sa pýtal, čo tam toľko robia. Uvedená skutočnosť vyvoláva dojem, že niekto mal záujem na tom, aby okrsková volebná komisia čo najskôr skončila sčítavanie hlasov a využil na to policajta.“

Šulgan tiež uvádza, že v pondelok ráno po voľbách po príchode na obecný úrad požiadal zapisovateľku miestnej a zapisovateľov okrskových volebných komisií, aby odovzdali volebnú dokumentáciu do úschovy obce a potom odišiel pracovne mimo obecného úradu.

Po odchode som sa telefonicky dozvedel, že zapisovateľ okrskovej volebnej komisie v okrsku č. 5 po mojom pokyne zobral prenosnú volebnú schránku, v ktorej sa nachádzala volebná dokumentácia k voľbám v okrsku č. 5 a odišiel s ňou z obecného úradu. Po tejto informácii som mu telefonicky ihneď zavolal a opýtal som sa ho na dôvod. Uviedol mi, že musí dať do poriadku obálky. Pýtal som sa ho, kde je, ale mi neodpovedal. Vyzval som ho, aby sa ihneď vrátil s volebnou schránkou na obecný úrad. Bol takto s volebnou schránkou mimo úradu vyše hodiny,“ opisoval v sťažnosti Šulgan. K volebným urnám v Oščadnici prišlo vlani v novembri takmer 57 percent zo 4 362 oprávnených voličov. Z 2 448 platných hlasovacích lístkov dostal Marián Plevko (nezávislý) 641 a Miloslav Šulgan (nezávislý) 635 hlasov.

Problémy na Liptove

Vlaňajšie novembrové voľby starostu a poslancov v liptovskej Vyšnej Boci vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné. „Ústavný súd Slovenskej republiky voľby starostu obce Vyšná Boca a voľby poslancov do Obecného zastupiteľstva obce Vyšná Boca konané 27. novembra 2010 vyhlasuje za neplatné,“ uvádza sa v rozhodnutí súdu z 2. marca. Súd tak po troch mesiacoch vyhovel volebnej sťažnosti Pavla Králika, Daniela Ivanka, Juraja Zahradníka a Vladimíry Zajdenovej, ktorí namietali neústavnosť a nezákonnosť volieb do obecného zastupiteľstva ako aj volieb starostu obce.

Výhody ako motivácia

Štyria neúspešní kandidáti vo voľbách starostu a poslancov malej liptovskej dedinky sa sťažovali na Ústavný súd SR, že krátko pred voľbami narástol v ich obci počet oprávnených voličov o takmer 60 percent. V októbrovom referende mala Vyšná Boca zapísaných 78 oprávnených voličov s trvalým bydliskom v obci, o pár týždňov neskôr, v novembrových komunálnych voľbách už evidovali 123 oprávnených voličov.

„O zložení orgánov obce tak nerozhodli občania trvale sa zdržujúci v obci, ktorých sa rozhodnutia orgánov obce dotýkajú bezprostredne a najviac ovplyvňujú ich každodenný život, ale predovšetkým tí obyvatelia obce, ktorí sa prihlásili na trvalý pobyt v obci len pár dní pred dňom konania volieb. Motiváciou novoprihlásených občanov bol podľa doterajších indícií získaných navrhovateľmi zrejme prísľub rôznych výhod, ktoré môžu získať, ak budú voliť doterajšiu starostku obce a zvolených poslancov. Čísla osôb, ktoré majú krúžkovať, dostali títo voliči na vopred pripravenom osobitnom papieri. Svojím konaním týchto 44 osôb znemožnilo a výrazne obmedzilo „pôvodným“ obyvateľom obce slobodnou voľbou vybrať si svojich zástupcov do orgánov samosprávy,“ uvádza sa v sťažnosti, ktorú štyria neúspešní kandidáti vlani v decembri doručili na Ústavný súd SR.

K volebným urnám vo Vyšnej Boci prišlo 27. novembra 2010 až 115 zo 123 oprávnených voličov, čo je takmer 94-percentná účasť. Zo 114 platných hlasov pri voľbe starostu dostala Ľubica Trégerová (Smer-SD) 75 a Pavel Králik (SaS) 39 hlasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať