- aktualizované 31. augusta 10:58
V nedeľňajších parlamentných voľbách v Čiernej Hore triumfovala Demokratická strana socialistov (DPS) prezidenta Mila Djukanoviča. Po sčítaní takmer všetkých hlasov mala vládnuca strana približne 35 percent.
Prosrbské a proruské opozičné zoskupenie Za budúcnosť Čiernej Hory pod vedením Zdravka Krivokapiča však oslovilo 33 percent voličov a podľa expertov má väčšiu šancu na zostavenie vlády ako DPS, ktorá sa drží pri moci už 30 rokov. „Ľudia v Čiernej Hore, prichádza sloboda. Režim padol,“ vyhlásil nadšený Krivokapič.
Podľa výsledkov by DPS mala mať v čiernohorskom 81-člennom parlamente 30 kresiel, spolu s tradičnými politickými spojencami sa však dostane na 40 mandátov. Djukanovič uviedol, že si počká na oficiálne výsledky, ktoré bude „bezpodmienečne“ rešpektovať. „Počkáme si na konečné čísla a uvidíme, ktorá z dvoch najsilnejších politických strán získa rozhodujúci 41. mandát,“ podotkol.
Belehrad je proti vstupu krajiny do EÚ
Djukanovič vyzdvihol historické úspechy jeho strany a vyslovil nádej, že Čierna Hora „zostane na európskej ceste a bude presadzovať európske hodnoty“. DPS sa zaslúžila o osamostatnenie Čiernej Hory od omnoho väčšieho Srbska a napriek tlaku Ruska stojí pred vstupom do Európskej únie.
Parlament Čiernej hory napriek protestom Ruska ratifikoval vstup krajiny do NATO
Čiernohorský prezident pred parlamentnými voľbami vyhlásil, že budú mať zásadný význam z pohľadu budovania nezávislosti tohto malého balkánskeho štátu. Belehrad a Moskva podľa neho nechcú, aby sa Čierna Hora orientovala smerom na politiku západného sveta a chcú jej zabrániť vo vstupe do Európskej únie.
Cirkev sa bojí o svoje majetky
Djukanovič poznamenal, že evidentné snahy proti nemu a jeho vláde vyvíja hlavne srbská pravoslávna cirkev v Čiernej Hore.
Zákon o majetku cirkvi vyvolal mesiace protivládnych protestov zo strany Srbov, ktorí predstavujú asi 30 percent zo 620-tisícovej populácie Čiernej Hory. Tí obviňujú vládu Djukanoviča, že právny predpis poslúži na zabavenie majetku srbskej pravoslávnej cirkvi. Čiernohorskí vládni predstavitelia s tým však nesúhlasia.
Minister Lajčák oceňuje pokrok Čiernej Hory v eurointegračnom procese
Počas ostatných parlamentných volieb v roku 2016 Čierna Hora zmarila pokus o štátny prevrat, ktorý organizovali dvaja ruskí vojenskí spravodajskí dôstojníci. Po neúspešnom puči odsúdili viac ako tucet ľudí, väčšinou Srbov. Rusko aj Srbsko opakovane popierali, že stáli za údajným pokusom o prevrat.