V britskom referende budú môcť hlasovať tri krajiny Únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cameron
Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona aj Labouristická strana Eda Milibanda si udržujú približne rovnakú podporu vo väčšine prieskumov už od začiatku roka. Foto: SITA/ AP

LONDÝN 26. mája (WEBNOVINY) – Veľká Británia musí uskutočniť plánované referendum o vystúpení, či zotrvaní v Európskej únii najneskôr na budúci rok, aby sa krajina vyhla zničujúcej neistote.

Uviedol to Terry Scuoler, šéf asociácie podnikov priemyselnej výroby (EEF), ktorá reprezentuje približne 20-tisíc spoločností, okrem iných aj také veľké firmy ako Rolls Royce, či BaE Systems. Podľa jeho slov by sa referendum malo konať v máji alebo na jeseň 2016.

V referende budú môcť hlasovať tri štáty

Opätovne zvolený britský premiér David Cameron prisľúbil, že skôr, ako sa v krajine uskutoční referendum, nanovo usporiada vzťahy Veľkej Británie s EÚ. Referendum sa však podľa prvých Cameronových vyhlásení malo konať do konca roka 2017.

Neskôr však pripustil, že sa môže uskutočniť skôr v prípade, že rokovania s EÚ budú dobre napredovať. „Vláda sa tým zaoberá od začiatku roku 2013 a určite musí mať už jasno v tom, o akých oblastiach navrhne rokovania. Musí to byť teraz jej priorita,“ povedal Scuoler.

V plánovanom britskom referende o ďalšom zotrvaní Spojeného kráľovstva v EÚ budú môcť hlasovať iba občania z krajín patriacich do britského združenia Commonwealth žijúci v Británii a taktiež rezidenti z Írska, bývalého člena britskej ríše. Informovala o tom v pondelok vláda v Londýne.

Voliť budú môcť aj občania Gibraltáru

Vyjadriť sa taktiež budú môcť aj Cyperčania a Malťania ako jediní spomedzi členských krajín EÚ, keďže formálne do Commonwealthu patria. Podľa kabinetu premiéra Davida Camerona, ktorý sľúbil dať Britom na výber o budúcnosti krajiny v únii, tak občania iných krajín bloku s pobytom na ostrovoch nebudú môcť vyjadriť svoju vôľu, pričom v samosprávnych voľbách sa môžu.

Voliť však budú môcť aj občania Gibraltáru a Briti žijúci v zahraničí. Po novom však iba tí, ktorí mimo vlasti žijú menej ako 15 rokov. Celkovo by podľa vlády v Londýne malo právom vyjadriť sa k budúcnosti Britov v EÚ disponovať približne 45 miliónov ľudí, píše BBC.

Cameron minulý rok Britom v prípade volebného víťazstva sľúbil vypísanie referenda o ďalšej budúcnosti v EÚ, ktorá je na ostrovoch dlhodobým terčom kritiky. Zotrvanie v únii premiér podmienil reformami bloku a posilnením postavenia vlády v Londýne na úkor Bruselu. Legislatíva o podmienkach konania referenda bude známa vo štvrtok. Následne by Cameron mal zavítať do viacerých vplyvných krajín EÚ, kde chce získať podporu pre svoje plány reformovať úniu. So zvyšnými lídrami chce o veci hovoriť na júnovom bruselskom summite EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Cameron