V Bratislave zatiaľ zvýšený počet komárov nehlásia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komáre
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – V bratislavských mestských častiach je situácia s komármi v norme, ich zvýšený výskyt zatiaľ obyvatelia nehlásia. Samosprávy však očakávajú, že sa to v nasledujúcich dňoch môže zmeniť. Pre agentúru SITA to potvrdili starostovia či hovorcovia mestských častí či vedúci oddelenia ekológie a zelene. Nevedia ale odhadnúť, ako sa bude situácia vyvíjať. Zhodujú sa však na tom, že lepšia ako minulý rok rozhodne nebude. Podľa niektorých môže byť rovnaká alebo veľmi podobná tej minuloročnej, keď bol vyhlásený kalamitný stav. Mestské časti sú zároveň v kontakte s hlavným mestom, niektoré z nich budú pri postrekoch s mestom spolupracovať.

„Situácia je zatiaľ v norme, vyliahnutie povodňových komárov sa predpokladá v priebehu približne desiatich dní. Lariev bolo vo vode neúrekom,“ povedala starostka Devína Ľubica Kolková. Najväčší výskyt komárov sa predpokladá najmä v územiach popri Dunaji a Morave, čo sú oblasti chránené 4. a 5. stupňom ochrany prírody. Samospráva vlastný postrek neplánuje, v rozpočte na to peniaze vyčlenené nemá. Devín by mal pri postrekoch spolupracovať s hlavným mestom. Koordináciu s ním víta aj Devínska Nová Ves. Tá síce zatiaľ nemá podľa Tatiany Rattayovej z referátu životného prostredia v rozpočte vyčlenené peniaze, v prípade potreby by sa mal využiť rezervný fond.

Pre spoluprácu s mestom sa rozhodla aj Karlova Ves. Tá však má vo svojom rozpočte vyčlenených 6 700 eur na zásah poľnohospodárskeho charakteru, kde spadá aj zásah proti komárom. „Vzhľadom na dlhodobé obdobie dažďov, po ktorom prišli záplavy, a zvýšené teploty možno predpokladať, že výskyt komárov bude minimálne na rovnakej úrovni ako minulý rok, keď bol vyhlásený kalamitný stav,“ konštatoval vedúci referátu ekológie a zelene Richard Katunský. Stabilnými ohniskami výskytu komárov býva okolie Karloveského ramena a Devínskej cesty ako aj lokality v kontakte s Malými Karpatmi. Ide napríklad o Líščie údolie a ulice Veternicová, Hlaváčikova, Kuklovská, Sološnícka a Šaštínska.

Pokojnú situáciu zatiaľ hlási Dúbravka. Podľa hovorcu Michala Kriška sa zatiaľ nedá povedať, či bude situácia horšia alebo nie v porovnaní s minulým rokom, keďže ešte nie je „hlavný nálet“ komárov. „Nemáme informáciu, že by boli v našej mestskej časti už premnožené komáre. Nemáme totiž vodné toky ani vodné plochy. Devín, Devínska Nová Ves a Karlova Ves sú na tom horšie,“ konštatoval Kriško. Ak bude vyhlásený kalamitný stav, mestská časť v spolupráci s mestom ihneď začne s postrekom. Všetky náklady by podľa hovorcu mala niesť samospráva.

S lokálnym postrekom proti komárom začala v piatok ráno Petržalka. Primárne ide o lokality, ktoré sú počas letných dní vyhľadávanými celomestskými oddychovými a rekreačnými zónami. Týka sa to Sadu Janka Kráľa, Tyršovho nábrežia, Zrkadlového hája či okolia vodných plôch Veľkého a Malého Draždiaka a Chorvátskeho ramena. Mestská časť bola podľa hovorcu Ľubomíra Andrassyho v kontakte s magistrátom od začiatku týždňa. Konzultovala koordináciu postreku či rozsah finančnej účasti mesta. „Keďže stále táto otázka nie je z úrovne mesta uzatvorená, mestská časť po zmapovaní aktuálnej situácie musela pristúpiť k postrekom vo vlastnej réžii, pretože ďalšie odkladanie by situáciu len skomplikovalo,“ povedal Andrassy. Podľa neho sa dá tiež očakávať, že na základe harmonogramu prác magistrátu by sa Petržalka dostala na rad niekedy v druhej polovici budúceho týždňa a to by už bol stav „viac ako alarmujúci“. Podľa samosprávy je v súčasnosti ideálny čas na postreky proti komárom, keďže voda opadla.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať