MANÁMA 18. februára (SITA/AFP) – Bahrajnská polícia začala v piatok strieľať do davu protivládnych demonštrantov, ktorí sa zhromaždili v hlavnom meste Manáma. Podľa korešpondenta agentúry AFP, lekárov a svedkov pri streľbe utrpeli zranenia desiatky ľudí. Polícia začala strieľať do demonštrantov a použila na ich rozohnanie slzotvorný plyn práve, keď sa chceli dostať na Perlové námestie, ktoré sa stalo centrum protivládnych protestov. Bahrajnskí lídri v piatok uviedli, že sú ochotní začať dialóg, ale až po skončení nepokojov.
Vo štvrtok nadránom rozprášila bahrajnská polícia a armáda opozičné stanové mestečko, ktoré si mieroví aktivisti rozložili na Perlovom námestí v Manáme. Pri krvavom incidente zomreli najmenej 4 ľudia a vyše 230 osôb utrpelo zranenia.
V Bahrajne, podobne ako v ďalších krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky, silnie v posledných týždňoch volanie po zmene režimu. Americký prezident Barack Obama vyzval opozíciu a úrady, aby nepoužívali násilie. Hlboké pohoršenie a sklamanie z konania bahrajnskej polície a armády vyjadrila vo štvrtok aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.
OBRAZOM: Protesty v Bahrajne
JEMEN: Počet obetí nepokojov stúpol na 10
Protivládne demonštrácie v Jemene majú ďalšie obete. Počas nepokojov v meste Taaz zomreli v piatok po zasiahnutí granátom dvaja protestujúci, desiatky utrpeli zranenia. Troch ďalších zastrelili policajti v meste Aden, keď sa snažili rozohnať protivládne zhromaždenie. Nepokoje hlásili aj z metropoly Saná. Po najnovších obetiach stúpol počet mŕtvych od začiatku protestov minulú nedeľu už na 10.
Tisíce zväčša mladých ľudí už niekoľko dní vyzývajú prezidenta Alího Abdulláha Sáliha, aby nasledoval príklad egyptského prezidenta Husního Mubaraka a odstúpil. Jemenčania inšpirovaní protivládnymi protestmi v Egypte a v Tunisku žiadajú uskutočnenie ekonomických reforiem a skoncovanie s rozsiahlou korupciou. Nespokojní sú tiež so zlými životnými podmienkami v krajine, s rastúcou chudobou či nedostatkom politickej slobody. Sálih, ktorý je kľúčovým spojencom Spojených štátov v boji proti terorizmu na Arabskom polostrove, vládne v chudobnej krajine od roku 1978.
EGYPT: Ľud oslavuje odchod Husního Mubaraka
Stovky tisícok Egypťanov sa po piatkových tradičných modlitbách zišli na Námestí oslobodenia v Káhire. V rámci celonárodného pochodu víťazstva tam oslavujú zvrhnutie prezidenta Husního Mubaraka. Na námestí, ktoré sa stalo symbolom 18 dní trvajúcich opozičných protestov, ktoré vyvrcholili Mubarakovým odchodom, panuje sviatočná slávnostná atmosféra, znie hudba a ľudia mávajú vlajkami a transparentmi. Námestie je napriek tomu obkľúčené tankami a vojakmi, ktorí kontrolujú doklady.
Demonštranti tiež sľubujú, že sa im podarí udržať súčasnú úradujúcu armádu pod tlakom, aby zrealizovala demokratické reformy. V jednej časti obrovského námestia postavili ľudia pamätník za obete revolúcie. Tá má podľa oficiálnych údajov egyptského ministerstva zdravotníctva na svedomí smrť najmenej 365 ľudí. Egypťania k pamätníku nosia kvetiny a zapaľujú sviečky.
LÍBYA: Demonštrácie si vyžiadali 27 obetí
Protivládne protesty v Líbyi si vyžiadali 20 obetí v meste Bengházá a sedem obetí v meste Derna. Informovala o tom v piatok webová stránka novín Uia blízkych synovi Muamara Kaddáfího. Na základe týchto informácií by celkový počet obetí zostavený na základe miestnych zdrojov od začiatku protestov v utorok dosiahol číslo 41.
Ulice líbyjského mesta Benghází v piatok opäť zaplnili tisíce protivládnych demonštrantov. Demonštrácie sa konajú aj v neďalekom meste Al-Bajdá, kde si ľudia priniesli do centra stany, v ktorých chcú táboriť. Líbyjčania už niekoľko dní protestujú proti vláde prezidenta Muammara Kaddáfího. Štvrtok bol opozíciou vyhlásený za Deň hnevu, strety s políciou viedli k asi 20 úmrtiam.
V Líbyi nezvyčajné protesty sú inšpirované revolúciami v Tunisku a Egypte, ktoré viedli k zosadeniu tamojších prezidentov Zajna al-Ábidína bin Alího a Husního Mubaraka. Líbyjské bezpečnostné sily proti demonštrantom zasahujú, pričom nepotvrdené správy hovoria, že za posledné dni prišlo o život až 50 ľudí. Presné informácie o násilnostiach sa nedajú overiť, keďže vláda kontroluje médiá a iné komunikačné kanály.