Hľadáte prácu alebo rozmýšľate nad výberom vysokej školy? Chcete vedieť, v akom odvetví sa oplatí zamestnať? Pripravili sme pre vás prehľad tých najatraktívnejších zamestnaní, v ktorých zarobíte najviac.
Ak rozmýšľate, kam si podať prihlášku na vysokú, nezameriavajte sa pri výbere len na výšku vášho potenciálneho platu. Ľahko sa potom môže stať, že si vyberiete odbor, ktorý je zaujímavo finančne ohodnotený, no štúdium alebo daná práca vás nebudú napĺňať. Takisto treba dobre zvážiť a reálne posúdiť možnosti, ktoré budete mať po jeho skončení.
Mnohí ľudia však vôbec nerobia to, čo študovali. Dôvodom býva najmä nízke finančné ohodnotenie, málo pracovných príležitostí či zamedzený kariérny rast. Pre trh sa tak stávajú atraktívni aj tí, ktorí síce nemajú vyštudovanú vysokú školu, no aktívne sa vzdelávajú a absolvujú certifikované kurzy. Pre budúceho zamestnávateľa je totiž preukázanie sa praktickými skúsenosťami prínosnejšie než len ovládanie teórie. Dôkazom sú napríklad vodiči vysokozdvižných vozíkov, ktorí potrebujú iba odborné školenie a o prácu nemajú núdzu.
Kde zarobíte najviac?
Ešte stále platí, že v IT sektore zarobíte najviac. Už niekoľko rokov je toto odvetvie na prvom mieste. Ďalej majú veľký potenciál telekomunikácie, technika i bankovníctvo. V týchto odvetviach zarobíte v priemere minimálne 1 600 €. Oplatí sa pracovať aj v dopravnom sektore, no to najmä ako pilot.
To, že informačné technológie naozaj vedú, vidieť aj na tom, že veľký záujem je aj o čerstvých absolventov. Hoci sa môže zdať, že to tak nebude, keďže majú menej praxe. Veľa z nich sa však rozvíja už popri škole, čo im poskytuje ešte väčšiu výhodu. Preto, ak rozmýšľate nad týmto sektorom, verte, že aj skúsenosti, ktoré získate mimo školy alebo vďaka aktivitám vo svojom voľnom čase, vám môžu veľmi pomôcť a zvýšiť vaše platové ohodnotenie.
Okrem IT a ďalších vyššie spomínaných odvetví slušne zarobíte aj v poisťovníctve, v právnej sfére či ako prekladateľ alebo tlmočník. Nezaostáva ani marketing a reklama, ľudské zdroje a farmácia. Treba však zdôrazniť, že pri prekladateľstve a tlmočníctve sa platové ohodnotenie líši najmä podľa toho, aké jazyky ovládate. Tie, ktorými hovorí menej ľudí, sú atraktívnejšie, a tak lingvisti zarobia viac. Ak ovládate napríklad len angličtinu, musíte počítať so silnou konkurenciou a tiež nižšou výškou odmeny.
Samozrejme, platí, že plat sa odvíja nielen od odvetvia, v ktorom sa zamestnáte, ale aj od vašich skúseností či regiónu, kde do práce chodíte. Jeho výšku takisto ovplyvní to, či ide o štátnu alebo súkromnú sféru.
Aké povolania budú atraktívne v budúcnosti?
Na trhu práce rastie záujem aj o ľudí, ktorí majú rozvinuté tzv. mäkké zručnosti. Medzi tie patria napríklad emocionálna inteligencia, emočná sebaregulácia, prezentačné a komunikačné zručnosti, tímová spolupráca, schopnosť viesť ľudí či riešiť problémy. Oceňovaná je aj kreativita a presvedčivosť. Na zlepšení týchto zručností môžete navyše pracovať už popri škole či v terajšom zamestnaní.
Rozvinuté mäkké zručnosti vám môžu pomôcť so získaním atraktívnej práce v budúcnosti. Ak by ste na nich začali pracovať pred 10 rokmi, mohli by ste dnes byť napríklad úspešným UX dizajnérom. Toto povolanie totiž predtým vôbec neexistovalo. Až s rozmachom webov a internetových obchodoch sa začalo viac dbať na to, aby boli užívateľsky prívetivé. Vďaka tomu tak vznikol priestor pre novú pracovnú pozíciu.
Informačný servis