Ministri podľa Rasmussena hovorili aj o novom prístupe Američanov k protiraketovej obrane, o ktorej na rokovaní hovoril predovšetkým americký minister obrany Robert Gates. „Nový systém by mohol poskytnúť európskym a americkým občanom dostatočnú ochranu pred raketovým útokom,“ vyhlásil šéf NATO. Generálny tajomník so zástupcami členských krajín aliancie rokoval aj o vplyve finančnej krízy na financovanie jej misií. „Potrebujeme viac kapacít a viac peňazí, ktoré minieme na obranu. A tu si dobre nepočíname. Viem, že finančná situácia je zložitá,“ vyhlásil Rasmussen. Podľa neho sa preto treba sústrediť na ešte väčšiu efektivitu míňaných prostriedkov.
Rasmussen po svojom úvodnom prejave odpovedal aj na viaceré otázky novinárov. Na požiadavku, aby sa vyjadril k štvrtkovému komentáru slovenského premiéra Fica, ktorý povedal, že nebude „súhlasiť s umiestnením žiadnych prvkov protiraketovej obrany v Slovenskej republike,“ Rasmussen uviedol: „Samozrejme, že som si robil poznámky a všimol som si, čo hovoril. Neobávam sa však, že by prišlo k podobnej požiadavke voči Slovenskej republike, alebo inej krajine.“
Generálny tajomník sa v Bratislave zúčastňuje na neformálnej schôdzke ministrov obrany NATO, ktorej hlavnou témou je práve pôsobenie medzinárodnej vojenskej koalície v Afganistane. Hoci odborníci už dlhšie hovoria o potrebe posilniť medzinárodné jednotky bojujúce v Afganistane o ďalších vojakov, na bratislavskom summite by podľa kuloárnych informácií nemala žiadna krajina oznámiť vyslanie ďalších vojakov do tejto krajiny. Hlavnou témou schôdzky bola operácia ISAF v Afganistane a vývoj situácie v krajine po nedávnych prezidentských voľbách. Ministri hovorili aj o aktuálnej správe veliteľa ISAF-u Stanleyho McChrystala, ktorej hlavným posolstvom je žiadosť o vyslanie ďalších vojakov.
SITA