Čas ostávajúci do nadobudnutia účinnosti novely Trestného zákona by mohol Ústavnému súdu (ÚS) SR postačovať na predbežné prerokovanie veci i rozhodnutie o návrhu na pozastavenie účinnosti.
Ústavný súd nemá lehoty
Pre agentúru SITA to uviedol ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského a poradca prezidentky Marián Giba v súvislosti s rozhodnutím prezidentky Zuzany Čaputovej podpísať novelu Trestného zákona a podať podnet na ústavný súd.
Prezidentka Čaputová s novelou Trestného zákona nesúhlasí, ale podpísala ju a posiela na Ústavný súd SR (video+foto)
Giba dodal, že ÚS SR nemá lehoty, v rámci ktorých by musel rozhodovať, a teda záleží na jeho úvahe, ktorú vec uprednostní.
Široká škála možností
Ústavný právnik sa vyjadril i k možnosti, že by hlava štátu predmetný zákon ani nevetovala, ale ani by ho nepodpísala. Takýto postup by bol podľa Gibu krajne neštandardný a mimo možností, s ktorými počíta Ústava SR.
„Nie je mi známe, že by sa také niečo v minulosti stalo. Keby sa prezidentka rozhodla pre takýto postup v snahe o zabránenie tomu, aby zákon vôbec niekedy mohol nadobudnúť platnosť a účinnosť, mohla by byť právom obviňovaná z obštrukcie a mimoústavného postupu,“ podotkol.
Vyjadrenia prezidentky k novelizácii Trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní splývajú s rétorikou opozície, tvrdí Susko (video)
Giba odmietol špekulovať nad možnými nástrahami postupu, ktorý Čaputová zvolila, poznamenal ale, že podpísaný zákon môže byť, a aj by mal byť, veľmi rýchlo oficiálne publikovaný. „Zároveň aj ústavný súd má pomerne širokú škálu možností, ako s vecou naložiť,“ uzavrel.