BELEHRAD 26. júla (WEBNOVINY) – USA žiadajú odchod srbského ministra zahraničných vecí Vuka Jeremiča, ktorý podľa Washingtonu bráni dosiahnutiu pokroku v prístupe Belehradu k nezávislosti Kosova. Uvádza sa to v liste americkej vlády, ktorého obsah v pondelok priniesol srbský denník Blic. Podľa jeho informácií USA po minulotýždňovom verdikte Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) viac nechcú vidieť Jeremiča na čele srbskej diplomacie.
Bol to totiž práve Jeremič, kto sa na ICJ minulý rok obrátil. Belehrad však neuspel, čo sa považuje aj za ortieľ nad ďalšou budúcnosťou ministra. Ten totiž stráca aj podporu vlastnej strany, ktorej časť viní za neúspech práve súčasného šéfa srbskej diplomacie. Nastal správny čas na dosiahnutie dohody o Kosove, no tá nie je možná s Jeremičom na čele, odkázali Američania Srbom, na ktorých tlačí aj Európska únia.
Najvyšší súd OSN so sídlom v Haagu vo štvrtok rozhodol, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova od Srbska nebolo v rozpore s medzinárodným právom. ICJ svoj verdikt zverejnil po dlhých mesiacoch rozhodovania, ktorým predchádzalo prezentovanie stanovísk viacerých zainteresovaných krajín sveta. Právne nezáväzné rozhodnutie podporilo 10 sudcov, kým štyria boli proti. Ako povedal predseda súdu Hisaši Owada, „medzinárodné právo neobsahuje zákaz vyhlásenia nezávislosti a preto Kosovo medzinárodné právo neporušilo“.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008 po zlyhaní rokovaní o budúcom štatúte územia. Belehrad s podporou Ruska trvá na tom, že odtrhnutie provincie bolo v rozpore s medzinárodným právom, predovšetkým s Rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1244. Dodnes uznalo nezávislosť Kosova 69 členských štátov OSN, teda asi tretina z nich. Patria medzi ne aj Spojené štáty americké a 22 členských krajín Európskej únie okrem Slovenska, Španielska, Grécka, Rumunska a Cypru.
SITA/Makfax