Washington/Tokio 28. januára (WebNoviny.sk) – Spojené štáty zaznamenali zvýšenú aktivitu okolo nespresnenej severokórejskej lokality, čo naznačuje presun komponentov a pohonných látok, potrebných na skoré „odpálenie objektu do vesmíru“. Uviedol to dnes predstaviteľ USA citovaný agentúrou Reuters.
„Máme obavu, že sa pripravujú na odpálenie objektu do vesmíru, ale je to vlastne rovnaká technológia, akú treba na zostavenie medzikontinentálnych balistických rakiet,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ. Dodal, že odpálenie môže nastať do niekoľkých týždňov.
Japonská agentúra Kjódó dnes takisto priniesla správu, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) možno už v priebehu týždňa odpáli raketu s dlhým doletom. Odvolávala sa pritom na nemenovaného predstaviteľa japonskej vlády.
Tieto podozrenia vyplývajú z analýzy družicových záberov severokórejskej odpaľovacej rampy Tončchan-ni, kde bola zaznamenaná zvýšená aktivita. Japonský zdroj však neposkytol žiadne iné relevantné údaje. Správy prichádzajú v čase, keď Bezpečnostná rada OSN rokuje o nových sankciách voči Pchjongjangu, ktorý 6. januára uskutočnil svoju štvrtú jadrovú skúšku. KĽDR už čelí sankciám kvôli jadrovému aj raketovému programu.
Severná Kórea naposledy uskutočnila odpálenie rakety s dlhým doletom koncom roku 2012. Experti sa domnievajú, že ide o súčasť úsilia zostrojiť medzikontinentálnu balistickú strelu, ktorá by mohla niesť jadrovú hlavicu. Pchjongjang tvrdí, že 6. januára vykonal úspešný test vodíkovej bomby. Spojené štáty a vlády iných krajín, ako aj odborníci však vyjadrili pochybnosti, že KĽDR dosiahla v tejto oblasti taký významný technologický pokrok.