Úrad vlády SR nepovažuje popieranie holokaustu za prejav extrémizmu, tvrdí líder opozičného hnutia Šimečka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Reakcia podpredsedu NR SR
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Foto: archívne, SITA/Tomáš Susko
Tento článok pre vás načítala AI.

Úrad vlády SR podľa opozičného Progresívneho Slovenska nepovažuje popieranie holokaustu za prejav extrémizmu. Hnutie to tvrdí s poukazom na pripomienku vládnych úradníkov ku Koncepcii prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2028 z dielne rezortu vnútra. Po vlne kritiky však podľa PS pripomienku zmenili.

Doména fašistov

„Popieranie holokaustu je integrálnou súčasťou odpornej ideológie antisemitizmu a tvrdiť čokoľvek iné predstavuje absolútnu neúctu k miliónom obetí, ale aj k preživším a súčasným generáciám Židov na Slovensku aj na celom svete,“ vyhlásil predseda PS Michal Šimečka. Jeho stranícky kolega Ivan Korčok doplnil, že popieranie holokaustu bolo do súčasnosti doménou fašistov, no zjavne má svojich prívržencov aj na Úrade vlády SR.

„Ľudia z okolia premiéra zasahujú na najcitlivejšie miesto v histórii židovskej komunity. V tragédii vyvraždenia šiestich miliónov Židov po celom svete zohral hanebnú úlohu aj Slovenský štát. Jedno je jasné: Robert Fico sa obklopil ľuďmi s názormi za hranicou morálky či zákona,“ zdôraznil Korčok. Na záležitosť tiež poukázali mimoparlamentní Demokrati.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zlyhanie ľudského faktora

„V dnešnej polarizovanej spoločnosti verejnosť právom očakáva, že vládne inštitúcie budú pristupovať k riešeniu problematiky extrémizmu a radikalizmu na Slovensku s maximálnou vážnosťou. Koniec koncov, len niekoľko sto metrov od úradu vlády aj parlamentu na Zámockej ulici rukou extrémistu vyhasli dva mladé ľudské životy. Pripomienky, ktoré však zaslal úrad vlády k novej koncepcii boja proti radikalizácii a extrémizmu, ukazujú úplný opak”, skonštatoval bezpečnostná analytička a členka demokratov Monika Podhorány Masariková.

Úrad vlády v tejto súvislosti uviedol, že pri nahrávaní pripomienok ku koncepcii do portálu Slov–Lex došlo k zlyhaniu ľudského faktora. „Chyba je už v súčasnosti opravená. Za vzniknutú chybu sa ospravedlňujeme,“ deklaroval Úrad vlády SR.

Úrad v rámci medzirezortného pripomienkového konania adresoval dokumentu z dielne rezortu vnútra viacero pripomienok. Kritizoval napríklad dôraz na boj proti dezinformáciám alebo koncepciu brániacej sa demokracie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokMichal ŠimečkaMonika Podhorány Masariková
Firmy a inštitúcie DemokratiProgresívne Slovensko (PS)Úrad vlády SR