Univerzita Mateja Bela zostáva univerzitou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikolaj, Kosová
Ján Mikolaj, Beáta Kosová Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 12. marca (WEBNOVINY) – Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sa stala jedenástou vysokou školou na Slovensku, ktorá je po komplexnej akreditácii začlenená medzi univerzitné vysoké školy. Dekrét o tom dnes rektorke Beate Kosovej slávnostne odovzdal minister školstva Ján Mikolaj.

Vážim si, že pani rektorka sa hneď od začiatku svojej funkcie podujala na mimoriadne ťažkú úlohu a je jednou z mála, ak nie jediná, ktorej sa podarilo znížiť počet fakúlt,“ povedal Mikolaj s tým, že podobné študijné programy sa majú zlučovať. UMB do budúcnosti odporučil, aby sa viac zamerala na zahraničné projekty a aj na prilákanie zahraničných študentov, kvôli čomu by mala zvýšiť svoju ponuku študijných programov vyučovaných v cudzom jazyku.

Rektorka UMB Kosová uviedla, že pociťuje zadosťučinenie, ale aj ťarchu novej zodpovednosti, pretože na začlenenie medzi univerzitné vysoké školy sa vzťahujú vyššie očakávania a nároky. „Minimálne posledné štyri roky bol veľký tlak vnútri univerzity na zmenu extenzívneho rozvoja na intenzívny. Museli sme robiť veľa nepopulárneho, ťažké kroky, spájanie rovnakých programov, ale aj to, aby sme dali dohromady kritickú masu ľudí na skutočný výskum,“ povedala Kosová. Aktuálnymi úlohami UMB sú podľa nej najmä zlepšovanie oblasti výskumu a oblasti medzinárodnej výmeny pedagógov.

Akreditačná komisia vlani po komplexnej akreditácii najprv odporučila začleniť UMB medzi vysoké školy bez zaradenia, pretože zo šiestich kritérií na univerzitné vysoké školy jedno nespĺňala, konkrétne kritérium maximálne 20 študentov na jedného učiteľa s titulom profesor, docent alebo PhD. Na začiatku tohto akademického roka sa však UMB podarilo splniť aj toto kritérium, keď do prvých ročníkov prijala o zhruba 700 študentov menej než vlani, a zároveň zvýšila počet svojich pedagógov s titulom. Kým pred rokom študovalo na tejto univerzite 23,3-násobne viac študentov než učilo pedagógov s titulom, v súčasnosti tam pripadá na titulovaného pedagóga 17,9 študenta. Začlenenie UMB medzi univerzitné vysoké školy schválila Akreditačná komisia 10. februára.

V súčasnosti má Univerzita Mateja Bela zhruba 14 500 študentov. Pri otvorení akademického roka vlani v septembri rektorka pripomenula, že v komplexnej akreditácii škola obhájila všetkých 276 predložených študijných programov vo všetkých stupňoch štúdia, má 44 doktorandských programov, právo na habilitácie docentov a inaugurácie profesorov v 15 odboroch, čo je najviac v doterajšej histórii UMB. „Potvrdili sme univerzitnú úroveň v hodnotení vedy a výskumu, keď z 18 hodnotených skupín študijných odborov sme v 12 dosiahli univerzitnú úroveň, v štyroch dokonca najvyššie hodnotenie. Univerzitnú úroveň sme potvrdili aj v kvantite a kvalite doktorandského štúdia i v získavaní prostriedkov na vedu,“ povedala Kosová.

V komplexnej akreditácii hodnotila Akreditačná komisia 20 verejných, štyri súkromné a tri štátne vysoké školy. Od začiatku roka 2009 odsúhlasil Mikolaj zaradenie do elitnej skupiny jedenástim školám – Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite vo Zvolene, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Ekonomickej univerzite v Bratislave, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Minister nepredpokladá, že v krátkom čase budú medzi univerzity začlenené aj ďalšie vysoké školy. „Pretože Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, UMB a Ekonomická univerzita boli jediné, ktorým chýbalo iba jedno kritérium. Všetky ostatné univerzity už majú viac problémov, viac nesplnených kritérií,“ povedal Mikolaj.

Akreditácia rozdelí vysoké školy na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy. Podľa tejto hierarchie majú dostávať aj peniaze – univerzity môžu rátať s najväčšou sumou, odborné vysoké školy s najmenšou. Do kategórie odborných vysokých škôl komisia predbežne zaradila Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Zvyšné ohodnotila ako vysoké školy bez začlenenia. Všetky školy dostali šancu odstrániť nedostatky do roka od návrhu na ich začlenenie. Po tejto lehote Akreditačná komisia opätovne prehodnotí ich výsledky a odporučí ministrovi ich zaradenie. Akreditácia šiestich nových súkromných škôl je naplánovaná na august tohto roka a začiatok roka 2011.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikolaj