UNICEF predstavuje novú e-knihu pri príležitosti 75. výročia od svojho založenia: Pomoc chutí po arašidoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Titulna.jpg
Foto: © UNICEF

Aké je to byť humanitárnym pracovníkom? S akými problémami sa v teréne môžem stretnúť? A nie je to všetko tak trocha nebezpečné? Prečo chutí pomoc po arašidoch?

UNICEF dnes predstavuje svoju novú e-knihu, ktorá vás prevedie svetom humanitárnej pomoci a odpovie na mnohé z vašich otázok. Knihu napísala Mária Sliacka, výkonná riaditeľka UNICEF na Slovensku, ktorá strávila jedno desaťročie na humanitárnych misiách v rôznych častiach sveta. „Touto e-knihou chcem priblížiť svet humanitárnej pomoci deťom aj širokej verejnosti. Po 2. svetovej vojne poslala UNRRA (predchodca UNICEFu) ľuďom v Československu pomoc v hodnote 330 miliónov EUR. Podarilo sa nám zozbierať veľa krásnych príbehov pomoci od pamätníkov, ktorí boli vtedy deťmi. Čriepky ich spomienok vás budú sprevádzať celou e-knihou. Dúfam, že táto knižka osloví ľudí na Slovensku, ponúkne im reálny pohľad na svet humanitárnej pomoci a možno sa vďaka nej rozhodnú pomáhať aj za hranicami našej krajiny ,“ hovorí Mária Sliacka.

Čo v e-knihe nájdete?

Prevedieme vás históriou a rôznymi kútmi sveta, dozviete sa, ako naozaj funguje humanitárna pomoc, o jej kráse a náročnosti, o ťažkom rozhodovaní komu pomôcť. Celá knižka je popretkávaná konkrétnymi príbehmi pomoci, spomienkami slovenských pamätníkov, ktorým pomohol predchodca UNICEFu – UNRRA, krásnymi fotkami a zaujímavými videami. A aby ste len nečítali, nájdete v nej úlohy z reálneho života, v ktorých sa budete môcť vžiť do úlohy terénnych pracovníkov. Nech sa páči, pozývame vás do sveta humanitárnej pomoci.

e-kniha na stiahnutie

Jeden z príbehov pamätníkov pomoci. Vďaka mliečku od UNRRA rástol ako z vody

NYHQ1999 0414
Foto: © UNICEF/UNI31708/Chalasani

Sestra pána Jozefa, Katarína Ďurjak, rodená Franzenová, spomína: Moja mama, Božena Franzenová rodená Klučárová, skončila počas 2. svetovej vojny Učiteľskú akadémiu v Trnave a odišla učiť na Meštiansku školu vo Veľkých Levároch. Tu sa zoznámila s mojim otcom Františkom, v tom čase študentom medicíny v Bratislave. Mladí ľudia sa zobrali a odišli bývať do Bratislavy, na Malinovského ulicu. Nešťastnou náhodou pri prechode na spoj do budúcej mamičky narazila električka. Bola len v polovici 7. mesiaca tehotenstva – šanca na prežitie dieťaťa bola minimálna. Starý otec Juraj Klučár, vojak z povolania (partizán – spojka v Jegorovovej brigáde) pracoval v kasárňach, kde bol telefón. Keď sa dozvedel, čo sa stalo, zobral policajné auto a dcéru – moju mamičku odviezol do Pôrodnice na Zochovej ulici v Bratislave k profesorovi Štefánikovi, u ktorého otec dieťaťa robil posledné skúšky pred promóciou. Dieťa zázrakom prežilo. Inkubátory neboli, zohrievali ho termoformi. Brat Jozef Franzen sa narodil 6. 2. 1946 a neskôr k nemu pribudlo šesť súrodencov. Dieťatko nemalo ako predčasne narodené vyvinuté nechty, kožu mal mimoriadne citlivú. Nemohli ho kúpať vo vode, preto ho umývali  rybím olejom. Mlieko po vojne vychudnutá a predčasným pôrodom traumatizovaná matka nemala. Zháňalo sa v lekárni. Najskôr švajčiarske sušené mlieko, neskôr prišla pomoc z USA – mlieko od UNRRA. Ak si dobre pamätám, mama hovorila, že bolo vo veľkých – špeciálnych plechovkách. Z tohto mliečka chlapec rástol ako z vody! Keďže smrdel stále rybinou, starý otec sa mu prihováral: „Ty moja Rybinečko, ty Rybinko.“ Toto meno bratovi ostalo, akurát od malička neznášal ryby a rybacie mäso, a tak sme ho museli oslovovať: Rybák! A z toho nedonoseného dieťatka sa stal vďaka UNRRA mlieku ako hovorila mama: RNDr. Jozef Franzen, zapísaný nielen ako známy geológ, ale ako o ňom uvádza wikipédia: Jozef Franzen, RNDr. je slovenský šachový medzinárodný majster v praktickom šachu a medzinárodný veľmajster v korešpondenčnom šachu. Profesiou je geológ. Pôsobil ako riaditeľ sekcie geológie a prírodných zdrojov Ministerstva životného prostredia. Venoval sa aj zásobám surovín na morskom dne. Stal sa držiteľom jedného kuriózneho rekordu. Ako uvádza J. Veselý, vo Franzenovej partii s Ivanom Hausnerom, Trnava (1982), súperi dali spolu 104 šachov, teda napadnutí kráľa.

Dostali sme 300 miliónov, darujme 300 tisíc

BRAZIL_Euclides da Cunha_BA
Foto: © UNICEF/UN0225944/Libório

Keď sme po 2. svetovej vojne potrebovali pomoc my, pomohla nám UNRRA dodávkami tovaru v hodnote 300 miliónov EUR. Dokážeme na Slovensku vyzbierať 300 tisíc EUR do konca roka 2021 pre tých, ktorí pomoc potrebujú dnes?

Staň sa hrdinom a pomôž deťom, ktoré to potrebujú dnes.

http://www.darujdobrypocit.sk/

O UNICEFe

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSNUNRRA