- aktualizované 21. júna 16:01
BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Prezidentom Únie miest Slovenska (ÚMS) sa stal primátor Trenčína Richard Rybníček. Rozhodli tak členovia na 30. sneme ÚMS, ktorý sa koná v piatok v Bratislave. Rybníček bol zároveň jediným kandidátom.
Chce spolupracovať s vládou
„Som pripravený mať energiu a silu naštartovať procesy, dokončiť reformu verejnej správy. Potrebujeme byť silným partnerom vláde, to, čo vidíme my, nevidia oni, to, čo zažívame my, oni nepoznajú. Len spoločne dokážeme presadiť hodnoty, ktoré sú správne pre mesto,“ uviedol v príhovore a dodal, že potrebujú viac peňazí či kompetencií.
Okrem volieb orgánov snem sa v piatok venuje aj novelizácii Stanov ÚMS či stanoveniu priorít ÚMS a strategických cieľov pre roky 2019 až 2020.
Trenčín vystúpil zo ZMOS, primátor Rybníček chce kandidovať za prezidenta Únie miest Slovenska
Ako podotkol Rybníček, zo spiacej krásavice sa stáva zmysluplná stavovská organizácia miest Slovenska, ktoré sa hlásia o slovo.
„V priebehu pol roka tieto mestá pripravia zásadný dokument reformy verejnej správy a územnej samosprávy, aby sme boli dôstojnými partnermi pre súčasnú, ale aj budúcu vládu a parlament. Budú nás musieť počuť. Budeme oveľa viac dávať najavo, že prirodzená budúcnosť Slovenska je v mestských regiónoch v blízkej spolupráci s obcami. Budeme úzko spolupracovať so ZMOS a sila nás, primátorov a starostov takýmto spôsobom zosilnie a bude nás počuť oveľa viac ako doteraz,“ prízvukoval novozvolený prezident.
Politické elity nerozumejú fungovaniu samospráv
Politické elity vôbec nerozumejú, ako funguje samospráva. Konštatoval to novozvolený predseda Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček. Upozornil, že častokrát rozhodnutia v národnej rade sú prijímané rýchlo, populisticky, len preto, aby navonok vyzerali, že sú dobré pre Slovensko.
V konečnom dôsledku však podľa neho majú vážne dopady na fungovanie miest. Preto prvou strategickou úlohou únie bude pripraviť čo najskôr základný dokument reformy verejnej správy a komunálnej reformy na Slovensku.
„Dôležité je, aby sme politickým elitám povedali, ako si predstavujeme fungovanie miest a celkovo fungovanie štátu. Na úrovni Národnej rady SR sa prijímajú zákony a rozdávajú kompetencie bez peňazí. My máme následne veľmi vážny problém s financovaním našich služieb pre občanov. Týka sa to aj pripravovaného sociálneho balíčka, ktorý je predložený do parlamentu,“ podotkol. Podľa Rybníčka toto opatrenie vezme samosprávam a regionálnym samosprávam okolo 140 miliónov eur v rozpočte.
Samosprávne kraje nesúhlasia s návrhom Mosta-Híd, prídu o milióny eur
Novozvolený predseda prízvukoval, že to, čo štát vezme samospráve, potom samospráva preto, aby poskytla lepšiu službu občanom, zoberie občanovi z dane z nehnuteľností.
„Zlí budú primátori a starostovia a nie tí v národnej rade a vo vláde. Toto musíme v budúcnosti zastaviť, aby bolo občanom jasné, ako funguje krajina. Toto je jedna z vecí, prečo chceme oživiť úniu, aby sa v budúcnosti takéto veci nediali. Veríme, že sa nájdu politické strany, ktoré si tento pripravovaný dokument osvoja a zahrnú to do svojich politických programov,“ konštatoval Rybníček.
Zvolili aj ďalšie orgány
Okrem prezidenta únie členovia jednomyseľne zvolili aj ďalšie orgány. Za viceprezidentov si vybrali primátora Bratislavy Matúša Valla, primátora Banskej Bystrice Jána Noska, primátora Kežmarku Jána Ferenčáka a primátorku Lučenca Alexandru Pivkovú. Výkonným viceprezidentom sa stal primátor Hlohovca Miroslav Kollár.
Menovaní budú aj členmi Prezídia ÚMS, ku ktorým sa pripájajú Peter Bročka (Trnava), Marek Hattas (Nitra), Andrea Turčanová (Prešov), Ján Blcháč (Liptovský Mikuláš), Zdenko Čambal (Holíč), Alexander Ferenčík (Kremnica), Lenka Balkovičová (Zvolen), Otokar Klein (Nové Zámky), Igor Hianik (Pezinok), Jozef Božík (Partizánske) a Bela Keszegh (Komárno). Predsedom Kontrolnej komisie sa stal Tibor Tóth (Vráble), členmi budú Terézia Kavuliaková (Leopoldov) a Peter Závodský (Hurbanovo).
Na sneme schválili aj novelizované znenie stanov ÚMS. Prvou zmenou je vypustenie výboru Prezídia ÚMS, ktorý únia považuje za zbytočný. Ďalšia novinka sa týka generálneho sekretariátu, ktorý sa zmení na štandardnú kanceláriu únie s riaditeľom. Mení sa aj riadne členstvo mestských častí Bratislavy a Košíc, ktoré už budú mimoriadnymi členmi..
Posolstvom je aj reforma verejnej správy
Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené 29. apríla 1994 v Košiciach z iniciatívy Klubu primátorov miest Slovenskej republiky.
Únia miest Slovenska nie je podľa Rybníčka proti nikomu a počíta so spoluprácou so ZMOS
Hlavným posolstvom Únie miest Slovenska od jej vzniku je boj za demokraciu, reformu verejnej správy a európske smerovanie Slovenska.
Za ciele si únia vytýčila obhajobu práv a záujmov miest vo vzťahu k zákonodarnej a výkonnej štátnej moci, prezentovanie významu miest ako centier regiónov ako aj presadzovanie finančnej, inštitucionálnej, daňovej suverenity miest.
Viaceré mestá z únie vystúpili
Únia miest Slovenska združuje 38 slovenských miest, v ktorých žije viac ako 1,7 milióna obyvateľov. Do ÚMS sa už pridali krajské mestá Bratislava, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín, Prešov a od štvrtka aj Košice. Žilina sa takisto chystá pripojiť k týmto mestám.
Ako na sneme avizovali, malo by sa tak stať v septembri. Ak by v únii bolo všetkých osem krajských miest, tak spolu so svojimi súčasnými členmi budú zastupovať približne 1,8 milióna obyvateľov.
Viaceré mestá nedávno pre nespokojnosť oznámili vystúpenie zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), niektoré z nich práve preto pristúpili do ÚMS.