Ukrajinu ovládli zločinci, zbavil sa zodpovednosti Janukovyč

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viktor Janukovyč
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Foto: archívne, SITA/AP.

MOSKVA 28. februára (WEBNOVINY) – Parlamentom zosadený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na piatkovej tlačovej konferencii v ruskom meste Rostov nad Donom vyhlásil, že za vzniknutú situáciu v Kyjeve môžu ozbrojenci, ktorí ilegálne zvrhli vládu pod hrozbou násilia.

Na májové voľby nepôjde

Svoj podiel viny podľa neho nesie aj „nezodpovedný prístup“ Západu k protivládnym nepokojom v Kyjeve. Výsledkom následného nedodržania dosiahnutej dohody s opozíciou bolo zaplavenie Kyjeva ozbrojencami, korí sú podľa neho známi aj za hranicami krajiny. Dôsledkom je chaos, bezprávie a teror a zvrhnutie vlády. Janukovyč v tejto súvislosti podotkol, že parlament nie je legitímny, keďže pracuje pod nátlakom radikálov. Na máj vyhlásené voľby rovnako odmietol uznať ako zákonné a neplánuje sa na nich zúčastniť.

Na otázku, či sa za niečo hanbí, odpovedal, že sa ospravedlňuje ľudu a veteránom, za to, čo sa stalo, a že nemal dostatok sily na udržanie stability a poriadku. Proruský líder sa vyjadril aj k udalostiam na Kryme. Podľa neho ide o „prirodzenú reakciu“ na zmenu režimu v Kyjeve vykonanú „zločincami“ a prívržencami nacistického kolaboranta Stepana Banderu. Zároveň však vylúčil vojenský zásah aj záujem o požiadanie Ruska o pomoc. Uviedol taktiež, že na Ukrajinu sa vráti až po zaistení vlastnej bezpečnosti.

Janukovyč: Neviem prečo Putin mlčí

Viktor Janukovyč na piatkovej tlačovej konferencii vyjadril údiv nad mlčaním a nečinnosťou Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s udalosťami na Ukrajine. Podľa proruského lídra krajina ako Rusko mlčať nemôže, a to najmä čo sa týka Krymu. Kritizovaný líder zároveň na viac ako hodinu trvajúcej tlačovke potvrdil, že sa s Putinom po príchode na ruské územie ešte nestretol.

Na otázku, čo bude ďalej s prepustenou expremiérkou Julijou Tymonšenkovu odpovedal, že o tom rozhodne reakcia ľudu. Poprel zároveň, že dal pokyn na streľbu do demonštrantov v Kyjeve, za čo naňho nová vláda nechala vydať medzinárodný zatykač. Polícia podľa neho do posledných chvíľ ani nemala ostrú muníciu.

„Do Ruska som prišiel vďaka vlasteneckej pomoci dôstojníkov, ktorí si konali svoju povinnosť a zachránili mi život. S Putinom som sa nestretol, no telefonovali sme spolu. Dohodli sme sa, že keď bude mať možnosť sa so mnou stretnúť, stane sa tak… Myslím si však, že Rusko musí konať, a poznajúc charakter Vladimira Putina som prekvapený, že je taký utiahnutý a tichý,“ povedal Janukovyč, ktorý sa na verejnosti objavil po takmer týždni od svojho odchodu z Kyjeva.

Ten odmietol označiť za útek a spresnil, že z Kyjeva odišiel do Charkova, následne do Donecka a potom na Krym. Podľa svojich slov sa verejne neozval skôr z dôvodu reálnych obáv o svoj život. O ten sa údajne snažia ozbrojenci, ktorí terorizujú obyvateľstvo a jeho spojencov.

Obrazom: Letisko na Kryme okupovali

O bankové kontá sa zaujímajú aj Rakúšania

Rakúsko zmrazilo bankové účty patriace zosadenému prezidentovi Ukrajiny Viktorovi Janukovyčovi, jeho synovi Olexandrovi a 16 ďalším osobám napojeným na niekdajšiu vládu pod jeho vedením. V piatok o tom informoval hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Martin Weiss, ktorý takýto krok zdôvodnil potrebou zabrániť výberu peňazí pred tým, ako celá EÚ rozhodne o tom, či na Janukovyča a jeho spoločníkov uvalí sankcie. Dodatočné osoby, ktorých sa opatrenie týka, pritom nemenoval. Hovorca tiež odmietol špekulovať o tom, koľko peňazí by sa mohlo na zmrazených účtoch nachádzať.

Prokuratúra vo švajčiarskej Ženeve medzitým informovala o preverovaní podozrenia, že Janukovyč a jeho syn sa v alpskej krajine dopustili „závažného prania špinavých peňazí“. Podľa piatkového vyhlásenia sa vyšetrovanie týka „závažného prania špinavých peňazí“ a ženevský prokurátor Yves Bertossa spoločne s políciou ešte vo štvrtok ráno vykonali prehliadku v kancelárii spoločnosti, ktorú vlastní Olexandr Janukovyč, pričom zaistili určité dokumenty. Švajčiarska vláda vo štvrtok oznámila, že nariadi tamojším bankám zmraziť akékoľvek prostriedky spojené s aktivitami Janukovyčovcov.

Ukrajina janukovyč
Foto: SITA/AP

Prokuratúra chce exprezidenta späť na Ukrajine

Generálna prokuratúra Ukrajiny v piatok oficiálne informovala, že požiada Rusko o vydanie zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča na stíhanie za údajnú hromadnú vraždu, pre ktorú naňho vydali medzinárodný zatykač. Podľa prokuratúry je v pláne požiadať Moskvu o jeho vydanie po tom, ako sa oficiálne potvrdí jeho miesto pobytu. Tým je Rusko.

Lietadlo so zosadeným ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom vo štvrtok večer pristálo na vojenskom letisku v Rostove nad Donom na juhu Ruska v sprievode niekoľkých stíhačiek. Informuje o tom ruský portál RIA Novosti odvolávajúci sa na správu oblastnej tlačovej agentúry DonInformBuro.

„Tresk z nadzvukových strojov bolo počuť asi pol hodiny v severozápadnej časti mesta, kde sa letisko nachádza,“ cituje RIA Novosti z agentúrnej správy. Janukovyč je podľa nej v Rostove ubytovaný v súkromnom dome a bezpečnostné zložky v súvislosti s jeho príchodom nenasadili žiadne posily.

Obrazom: Janukovyč si žil v luxuse

Moskva zosadenému prezidentovi pomáha

Anonymné zdroje z prostredia ruskej vlády vo štvrtok uviedli, že Moskva vyhovela Janukovyčovej žiadosti o zabezpečenie ochrany, dodáva ruský portál. Samotný ukrajinský líder medzitým zverejnil vyhlásenie, podľa ktorého sa stále považuje za prezidenta.

Zároveň poprel obvinenia zo strany nového ukrajinského vedenia, že nariadil ozbrojeným silám zásah proti demonštrantom, a obvinil svojich protivníkov z nedodržania minulotýždňovej dohody sprostredkovanej EÚ. Janukovyča spolu s kľúčovými členmi jeho vlády v sobotu odvolal ukrajinský parlament. Na zosadeného prezidenta následne vydali zatykač pre podozrenie z „hromadnej vraždy“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Janukovyč