Učiteľov čaká veľmi ťažký rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Škola
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Slovenské školstvo vstupuje do náročného roka, upozorňujú odborári. Už tradične sú menovateľom problémov peniaze.

Treba povedať, že to bude veľmi ťažký rok, pretože orgány štátu aj samosprávy sa stále odvolávajú na pretrvávajúcu krízu,“ konštatoval v rozhovore pre agentúru SITA predseda školských odborárov Ján Gašperan. Pripomína, že z verejných financií pôjde v roku 2011 na regionálne školstvo oproti predošlému roku o 1,88 percenta viac a na vysoké školy o 1,96 percenta viac peňazí ako v roku 2010. Negatívnym prvkom je pokles žiakov v základných a stredných školách, od ktorých závisí výška prostriedkov od zriaďovateľov. Týka sa najmä stredných škôl, kde sa aktuálne premieta pokles demografickej krivky.

Podľa Gašperana má byť až o 23-tisíc žiakov menej ako v predchádzajúcom roku. Riaditelia preto budú nútení ubrať z prostriedkov na prevádzku, nákup učebných pomôcok či siahnuť zamestnancom na odmeny. „Tam, kde nebudú žiaci, sa môže stať, že dôjde aj k prepúšťaniu,“ hovorí Gašperan. Odborári odporúčajú riaditeľom zachovať pohyblivé zložky miezd na rovnakej úrovni ako v roku 2010 a skôr siahnuť na peniaze na prevádzku. Učiteľov vyzývajú k solidárnosti, aby školy nemuseli na ich úkor krátiť platy nepedagogickým zamestnancom. „Nebolo by to voči nim férové, majú najnižšie platy, naozaj mizerné,“ hovorí Gašperan.

Nová zmluva je bez rastu platov

V polovici decembra 2010 podpísali odborári kolektívnu zmluvu na rok 2011. Na rozdiel od minulých rokov nezabezpečuje učiteľom rast tarifných platov. S vyššou mzdou bude môcť v roku 2011 rátať len šesť až osem percent učiteľov, a to na základe zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Polepšia si o šesť až dvanásť percent. Riaditelia škôl priznajú o percento vyššiu výplatu učiteľom s praxou do 16 rokov a o 0,5 percenta učiteľom s praxou od 16 do 32 rokov. Pozitívom pre vývoj platov je nízka inflácia za rok 2010, ktorá sa pohybuje na úrovni jedno percento až 1,1 percenta. Horšia situácia by mala byť podľa Gašperana v budúcom roku, keď sa očakáva inflácia medzi 3,2 až 3,5 percenta. V minulom roku stúpli tarifné platy učiteľov o jedno percento, v roku 2009 to bolo o sedem percent. Za posledných desať rokov narástli mzdy učiteľov v priemere o 14 percent. Od tarifných platov sa následne odvíjajú ďalšie zložky, príplatky aj odmeny.

K vyjednávaniu vyšších miezd sa chcú odborári vrátiť v máji 2011. Budú sa snažiť presadiť niekoľko zmien v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch. Požadujú úpravu pedagogickej aj tarifnej tabuľky, súčasné nastavenie rozdielov medzi triedami považujú za nespravodlivé. Dnes dostávajú učitelia za vzdelávanie či napísanie knihy kredity, ktoré platia sedem rokov. Za 30 kreditov im pribudne k výplate šesťpercentný príplatok, za 60 kreditov získajú 12-percentný príplatok.

Následne môžu absolvovať atestáciu a postúpiť do vyššej platovej triedy. Ani to im však nemusí zaručiť viac peňazí. „Keď si napríklad urobím druhú atestáciu, idem o triedu vyššie, do 12. platovej triedy. Ale ak rozdiel medzi 11. a 12. triedou nie je 12 percent, ale nižší, tak idem s platom dole,“ hovorí o dierach súčasného systému Gašperan. Pri postupe do vyššej platovej triedy sa im zároveň získané kredity anulujú. Odborári chcú, aby boli nové pravidlá účinné od januára 2012. Požadovať budú aj úpravu platových tried majstrov odbornej výchovy či učiteliek v materských školách, ktorí sa pri vstupe zákona do účinnosti v januári 2009 presunuli z deviatej platovej triedy do ôsmej. Okrem iného sa vynasnažia presadiť, aby nadobudnuté kredity platili dlhšie ako sedem rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať