Učitelia nemčiny sa o prácu báť nemusia, tvrdí Jurzyca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jurzyca ocenil 55 školákov, ktorí reprezentovali S
Pamätný list sv. Gorazda odovzdal minister školstva Eugen Jurzyca žiakom a študentom za úspešnú reprezentáciu Slovenska v medzinárodných olympiádach a športových súťažiach. Bratislava, 19. november 2010. Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Učitelia nemeckého jazyka nemusia mať strach zo straty zamestnania. Odkazuje im to minister školstva Eugen Jurzyca, ktorý tak reaguje na list Spoločnosti učiteľov nemeckého jazyka a germanistov Slovenska. Žiadajú v ňom slobodné a demokratické rozhodovanie žiakov a ich rodičov pri výbere cudzieho jazyka. Povinnú angličtinu zavádza novela školského zákona, o ktorej bude parlament definitívne rozhodovať na najbližšej schôdzi. Nemčinári majú obavy z negatívneho vplyvu na ich zamestnanosť. Okrem iného argumentujú tým, že 600 učiteľov je zapojených do operačného systému Vzdelávanie a peniaze vložené do projektu nebudú využité. Šéf rezortu školstva však negatívny vplyv zavedenia povinnej angličtiny nepredpokladá. „Už dnes sa 93 percent žiakov učí angličtinu,“ pripomína. Okrem toho sa žiaci naďalej budú aj iné jazyky učiť naďalej, takže učiteľov bude treba.

Novela školského zákona okrem iného ruší vydávanie polročných vysvedčení. „Prišlo takmer 70 odpovedí týkajúcich sa polročných vysvedčení a ani jedna nebola proti,“ argumentoval Jurzyca tento týždeň pred parlamentným školským výborom. Vysvedčenia na samostatných tlačivách by mali byť zrušené od 1. januára budúceho roka. Vzhľadom na to, že polročné hodnotenie žiaka obsahuje aj koncoročné vysvedčenie, ministerstvo považuje samostatné tlačivá na polrok za administratívnu záťaž. Polročné vysvedčenie škola preto vydá zákonnému zástupcovi žiaka len na jeho písomné vyžiadanie. Vysvedčenie ako verejná listina má podľa rezortu význam, ak sa potrebuje žiak preukázať svojimi výsledkami pri prestupe na inú školu, prijímaní na inú školu alebo do zamestnania, v praktickom živote sa polročné vysvedčenie využíva len minimálne.

Podľa poslanca Miroslava Beblavého z SDKÚ-DS by zmenou mali prejsť aj prihlášky na stredné školy a iná pedagogická dokumentácia. Ministerstvo školstva by vytvorilo vzory ako majú vyzerať a nemuseli by existovať v presne schválenej podobe. Uľahčilo by to život žiakom aj učiteľom. Prihlášky či iné dokumenty by si vytlačili z počítačov. Beblavý nie je presvedčený ani o tom, že vysvedčenia musia mať formu úradnej listiny, to však nepovažuje za otázku týchto dní. Peter Osuský z SaS si naopak myslí, že vysvedčenie by malo vždy zostať úradnou listinou s vodotlačou. Vníma ho ako dôležitý dokument a v prípade, že by neobsahoval potrebné náležitosti, znížilo by to jeho vážnosť.

Novela zavádza tiež prepisovanie existujúcich a vydávanie nových učebníc v Braillovom písme a obsahuje ustanovenie, podľa ktorého bude ministerstvo školstva povinné zverejňovať termíny školských prázdnin na tri roky dopredu. Rezort školstva na svojej internetovej stránke už v súčasnosti prázdniny na tri roky dopredu zverejnil. Ministerstvo tvrdí, že týmto krokom vychádza v ústrety dopravcom a podnikateľským subjektom, najmä v oblasti cestovného ruchu. Termíny prázdnin im majú byť nápomocné pri tvorbe cestovných poriadkov a príprave sezónnych pobytov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen JurzycaPeter Osuský